event burgee venue burgee

GTSC Wednesday Evening Pursuit Series 2011

Results as of 17:33 on September 10, 2011

Overall

Sailed: 15, Discards: 10, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
11/5
R2
18/5
R3
25/5
R4
1/6
R5
8/6-NR
R6
15/6
R7
22/6
R8
29/6
R9
6/7- NR
R10
13/7
R11
20/7
R12
27/7
R13
3/8
R14
10/8
R15
17/8 - NR
R16
24/8
R17
31/8
R18
7/9
Total Nett
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (3.0) 1.0 (19.0 DNC)   1.0 (2.0) 1.0 162.0 5.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1177 (3.0) (5.0) 1.0 1.0   (2.0) 2.0 (19.0 DNC)   1.0 (19.0 DNC) (4.0) (3.0) (3.0)   (3.0) 1.0 (19.0 DNC) 86.0 6.0
3 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 (2.0) (2.0) (19.0 DNC) 2.0   (3.0) (19.0 DNC) 1.0   (3.0) (19.0 DNC) 2.0 2.0 2.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (3.0) 117.0 9.0
4 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 4.0 (7.0) (19.0 DNC) (5.0)   1.0 1.0 4.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (7.0)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 166.0 14.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 (5.0) 4.0 (19.0 DNC) 3.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0   (19.0 DNC) 3.0 (5.0) (5.0) (5.0)   (5.0) 3.0 (19.0 DNC) 135.0 15.0
6 COMET 467 John Howe   1177 (19.0 DNC) 3.0 4.0 DNF (19.0 DNC)   (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC)   (19.0 DNC) 2.0 (6.0) (7.0) (19.0 DNC)   4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 181.0 16.0
7 MERLIN RCKT 2045 Robin Adams   1076 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   2.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) 1.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 214.0 24.0
8 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 (19.0 DNC) 6.0 2.0 (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) 6.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 215.0 25.0
9 LASER 83570 Derek Robinson   1080 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0   4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0   2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 224.0 34.0
10 COMET 416 Barbara Hull   1177 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0   (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 226.0 36.0
11 LASER 72164 David Duffield   1080 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC)   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 260.0 70.0
12 LASER 167964 Bill Shuttleworth   1080 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0   6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 260.0 70.0
13 NATIONAL 12 SH 1530 Alan Beeton   1064 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC   19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 268.0 78.0
14 LASER 195464 Matthew Brown   1080 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 270.0 80.0
15 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1065 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 272.0 82.0
16 COMET 551 S. Lidbetter   1177 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 272.0 82.0
17 RS VISION 704 Giles Wordsworth sister? 1083 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 274.0 84.0
18 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1116 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)   (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 275.0 85.0


One thtird of races sailed to count (rounded up if necessary).
In races 1, 3, 12 , 14 and 18 John Francis was actually sailing Comet 810 but Sailwave canot properly cope with helms sailing different boats. George Stephenson crewed paul Bradstock in race 18.
NR= No race sailed

R1 - 11/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1177 3 3.0
4 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 4 4.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 5 5.0
6 COMET 416 Barbara Hull   1177 6 6.0

R2 - 18/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 COMET 467 John Howe   1177 3 3.0
4 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 4 4.0
5 COMET 831 Andrew Darke   1177 5 5.0
6 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 6 6.0
7 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 7 7.0

R3 - 25/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1177 1 1.0
2 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 2 2.0
3 COMET 467 John Howe   1177 DNF 4.0

R4 - 1/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1177 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 3 3.0
4 LASER 195464 Matthew Brown   1080 4 4.0
5 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 5 5.0

R6 - 15/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1177 2 2.0
3 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 3 3.0

R7 - 22/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1177 2 2.0
3 COMET 467 John Howe   1177 3 3.0

R8 - 29/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 1 1.0
2 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 2 2.0
3 COMET 416 Barbara Hull   1177 3 3.0
4 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 4 4.0
5 LASER 83570 Derek Robinson   1080 5 5.0
6 COMET 551 S. Lidbetter   1177 6 6.0
7 LASER 167964 Bill Shuttleworth   1080 7 7.0

R10 - 13/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1177 1 1.0
2 MERLIN RCKT 2045 Robin Adams   1076 2 2.0
3 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 3 3.0
4 LASER 83570 Derek Robinson   1080 4 4.0
5 LASER 72164 David Duffield   1080 5 5.0
6 LASER 167964 Bill Shuttleworth   1080 6 6.0

R11 - 20/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 MERLIN RCKT 2045 Robin Adams   1076 1 1.0
2 COMET 467 John Howe   1177 2 2.0
3 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 3 3.0
4 COMET 416 Barbara Hull   1177 4 4.0

R12 - 27/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 MERLIN RCKT 2045 Robin Adams   1076 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 3 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   1177 4 4.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 5 5.0
6 COMET 467 John Howe   1177 6 6.0
7 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 7 7.0

R13 - 3/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1177 3 3.0
4 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 4 4.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 5 5.0
6 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1065 6 6.0
7 COMET 467 John Howe   1177 7 7.0
8 LASER 72164 David Duffield   1080 8 8.0
9 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1116 9 9.0

R14 - 10/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 MERLIN RCKT 2045 Robin Adams   1076 1 1.0
2 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1177 3 3.0
4 LASER 83570 Derek Robinson   1080 4 4.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 5 5.0
6 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 6 6.0
7 LASER RADIAL 1 Elspeth Drew   1104 7 7.0
8 RS VISION 704 Giles Wordsworth sister? 1083 8 8.0

R16 - 24/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1 1.0
2 LASER 83570 Derek Robinson   1080 2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1177 3 3.0
4 COMET 467 John Howe   1177 4 4.0
5 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 5 5.0

R17 - 31/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1177 1 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 2 2.0
3 ENTERPRISE SH 22972 George Stephenson   1176 3 3.0
4 COMET 416 Barbara Hull   1177 4 4.0

R18 - 7/9 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 1 1.0
2 NATIONAL 12 SH 1530 Alan Beeton   1064 2 2.0
3 MERLIN RCKT 1126 John Francis Yvonne Francis 1076 3 3.0
4 NATIONAL 12 2999 Paul Bradstock Janice Juneman 1104 4 4.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area19
DNFStarted but did not finish4

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com