event burgee venue burgee

Autumn Series Points 2012

Goring Thames SC

Results as of 20:14 on November 2, 2012

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
9/9
R2
9/9
R3
16/9
R4
16/9
R5
23/9 NS
R6
23/9 NS
R7
30/9
R8
30/9
R9
14/10
R10
14/10
R11
28/10
R12
28/10
R13
4/11
R14
4/11
Total Nett
1 COMET 831 Andrew Darke   1179 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 2.0     (6.0) 3.0 4.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0     68.0 14.0
2 LASER 164993a Rob Jones   1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (6.0) 3.0     4.0 (5.0) 5.0 2.0 2.0 2.0     61.0 18.0
3 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1110 4.0 (16.0 DNC) 4.0 6.0     5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0     89.0 25.0
4 COMET 810 John Francis   1179 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 4.0     12.0 DNF 9.0 DNF 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC)     97.0 33.0
5 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC     100.0 36.0
6 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 5.0     2.0 1.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC     101.0 37.0
7 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC)     (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC     111.0 47.0
8 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1117 6.0 DNF 2.0 8.0 8.0     8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC     112.0 48.0
9 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1110 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 7.0     1.0 9.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC     118.0 54.0
10 LASER 93585 Neil Champion   1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     10.0 6.0 7.0 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC     124.0 60.0
11 LASER 5 Mark Foster   1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC     131.0 67.0
12 LASER 83570 Derek Robinson   1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     3.0 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC     133.0 69.0
13 COMET 551 Harry Stoker   1179 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     7.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC     139.0 75.0
14 LASER RADIAL 164993 Alex Rowe-Jones   1110 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC     147.0 83.0
15 TOPPER 35358 Mandy Stoker   1301 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)     9.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC     153.0 89.0

50% + 1 of races sailed to count.
Note although GTSC operates a "helm to count" scoring this is not handled well in Sailwave. So only the first boat sailed in a series will be listed in the race by race results but the PY will be adjusted according to the boat actually sailed. Also Sailwave cannot handle differnet crews so only the crew that was first recorded will be listed.

R1 - 9/9 at 14;30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085   54.05 8 0.49.51 1.0
2 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   57.34 8 0.52.17 2.0
3 LASER RADIAL 164993 Alex Rowe-Jones   1110   59.58 8 0.54.01 3.0
4 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1110   55.24 7 0.57.02 4.0
5 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1117   DNF     6.0

R2 - 9/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   36.48 5 0.33.25 1.0
2 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1117   36.09 4 0.40.27 2.0

R3 - 16/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085   51.20 6 0.47.19 1.0
2 COMET 810 John Francis   1179   55.51 6 0.47.22 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1179   55.59 6 0.47.29 3.0
4 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1085   53.39 6 0.49.27 4.0
5 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1110   55.35 6 0.50.05 5.0
6 LASER 164993a Rob Jones   1085   56.02 6 0.51.39 6.0
7 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162   51.41 5 0.53.22 7.0
8 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1077   52.21 5 0.58.20 8.0

R4 - 16/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085   50.54 6 0.46.55 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1179   49.16 5 0.50.09 2.0
3 LASER 164993a Rob Jones   1085   55.10 6 0.50.51 3.0
4 COMET 810 John Francis   1179   51.52 5 0.52.47 4.0
5 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162   52.40 5 0.54.23 5.0
6 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1085   49.27 5 0.54.41 6.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1110   51.26 5 0.55.36 7.0
8 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1117   51.45 4 1.09.30 8.0

R7 - 30/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1175   65.28 5 0.55.43 1.0
2 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162   65.18 5 0.56.12 2.0
3 LASER 83570 Derek Robinson   1085   65.31 5 1.00.23 3.0
4 LASER 164993a Rob Jones   1110   70:35 5 1:03:35 4.0
5 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1110   73:47 5 1:06:28 5.0
6 COMET 831 Andrew Darke   1179   78.33 5 1.06.37 6.0
7 COMET 551 Harry Stoker   1179   68.07 4 1.12.13 7.0
8 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Mandy Stoker 1117   65.45 4 1.13.35 8.0
9 TOPPER 35358 Mandy Stoker   1301   79.39 4 1.16.32 9.0
10 LASER 93585 Neil Champion   1085   67.22 4 1.17.37 10.0
11 COMET 810 John Francis   1179   DNF     12.0

R8 - 30/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162   39.28 3 0.33.58 1.0
2 LASER 83570 Derek Robinson   1085   40.54 3 0.37.42 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1179   45.35 3 0.38.40 3.0
4 COMET 551 Harry Stoker   1179   46.01 3 0.39.02 4.0
5 LASER 164993a Rob Jones   1110   47.20 3 0.42.39 5.0
6 LASER 93585 Neil Champion   1085   53.23 3 0.49.12 6.0
7 COMET 810 John Francis   1179   DNF     9.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1175   DNF     9.0

R9 - 14/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085   50.20 6 0.46.23 1.0
2 LASER 5 Mark Foster   1085   53.53 6 0.49.40 2.0
3 COMET 810 John Francis   1179   59.35 6 0.50.32 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   1179   53.18 5 0.54.15 4.0
5 LASER 164993a Rob Jones   1085   50.26 5 0.55.47 5.0
6 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162   56.07 5 0.57.57 6.0
7 LASER 93585 Neil Champion   1085   55.55 5 1.01.51 7.0
8 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   56.47 5 1.01.53 8.0

R10 - 14/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 5 Mark Foster   1085   48.06 5 0.44.20 1.0
2 LASER 164993a Rob Jones   1085   48.49 5 0.45.00 2.0
3 COMET 810 John Francis   1179   53.49 5 0.45.39 3.0
4 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1061   50.44 5 0.47.49 4.0
5 LASER 93585 Neil Champion   1085   52.19 4 1.00.16 5.0

R11 - 28/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1179   54.38 6 0.46.20 1.0
2 LASER 164993a Rob Jones   1085   52.18 6 0.48.12 2.0
3 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1085   56.32 6 0.52.06 3.0

R12 - 28/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1179   37.09 4 0.31.31 1.0
2 LASER 164993a Rob Jones   1085   34.50 4 0.32.06 2.0
3 LASER RADIAL 183225 Neil Grant   1085   35.56 4 0.33.07 3.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area16
DNFStarted but did not finishVaries

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com