event burgee venue burgee

GTSC Summer Pursuit Series 2012

Results as of 18:54 on September 2, 2012

Overall

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
20/5
R2
27/5
R3
10/6
R4
1/7
R5
15/7 NS
R6
22/7
R7
29/7
R8
5/8
R9
12/8
R10
19/8
R11
26/8
R12
2/9
Total Nett
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1.0 2.0 (29.0 DNC) 1.0   (29.0 DNC) 2.0 (3.0) 1.0 (29.0 DNC) 1.0 (29.0 DNC) 127.0 8.0
2 COMET 810 John Francis   1177 3.0 (29.0 DNC) (4.0) (29.0 DNC)   3.0 1.0 (11.0 DNS) (29.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 113.0 11.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1085 (4.0) 4.0 1.0 (5.0)   (6.0) 4.0 2.0 (7.0) 3.0 3.0 (29.0 DNC) 68.0 17.0
4 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 (29.0 DNC) (6.0) 5.0 (29.0 DNC)   4.0 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 5.0 3.0 147.0 25.0
5 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 7.0 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC)   5.0 (8.0 DNF) 4.0 (8.0) (29.0 DNC) 4.0 2.0 130.0 27.0
6 LASER 164993 Rob Jones   1085 5.0 (7.0) (29.0 DNC) 4.0   (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 3.0 5.0 7.0 6.0 153.0 30.0
7 LASER 83585 Neil Champion   1085 8.0 (29.0 DNC) 8.0 8.0   (10.0) 5.0 (29.0 DNC) (9.0) (9.0) 8.0 8.0 131.0 45.0
8 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 6.0 (29.0 DNC) 7.0 (29.0 DNC)   7.0 (29.0 DNC) 11.0 DNF 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 210.0 65.0
9 COMET 831 Andrew Darke   1179 (29.0 DNC) 1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 29.0 DNC 8.0 29.0 DNC 4.0 217.0 72.0
10 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 (29.0 DNC) 3.0 13.0 DNF 2.0   1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 222.0 77.0
11 BYTE 1411 Anita Owen   1190 (29.0 DNC) 12.0 DNF (29.0 DNC) 10.0   (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 29.0 DNC 29.0 DNC 5.0 232.0 87.0
12 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1061 9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 3.0   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 11.0 DNF (29.0 DNC) 29.0 DNC 9.0 29.0 DNC 235.0 90.0
13 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Miles Lidbetter 1117 (29.0 DNC) 10.0 6.0 13.0 DNF   (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 29.0 DNC 29.0 DNC 236.0 91.0
14 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 12.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 DSQ   2.0 (29.0 DNC) 11.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 241.0 96.0
15 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1117 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 6.0 6.0 7.0 251.0 106.0
16 LASER 195964 Matt Brown   1085 (29.0 DNC) 8.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC)   9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 253.0 108.0
17 COMET 476 Barbara Hull   1179 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 10.0 10.0 29.0 DNC 254.0 109.0
18 LASER 6 Mandy Stoker   1085 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 DNF 7.0   11.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 263.0 118.0
19 ALBACORE 1695 Trevor Jackson James Barlow 1062 2.0 (29.0 DNC) 3.0 (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 266.0 121.0
20 COMET 551 Harvey Stoker   1179 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 DNF 9.0   12.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 266.0 121.0
21 LASER 5 Mark Foster   1085 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   8.0 3.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 272.0 127.0
22 LASER 164993A David Mackney   1085 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) 29.0 DNC 5.0 29.0 DNC 7.0 29.0 DNC 29.0 DNC 273.0 128.0
23 LASER 72164 Sam McCracken   1085 10.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 277.0 132.0
24 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1062 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 6.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 296.0 151.0
25 LASER 142238 Simon Reed   1085 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 296.0 151.0
26 RS VISION SH 705 Clive Roads Joe Roads 1053 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 9.0 299.0 154.0
27 LASER 141953 Mark Brunwin   1085 (29.0 DNC) 9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 299.0 154.0
28 TOPPER 35327 Phip   1295 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 DNF (29.0 DNC)   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 303.0 158.0

50% + 1 of races sailed to count.
Pursuit Race series where the start time is based on GTSC published boat start times but with the winner of a race starting an additional minute later for each race won.
Adjustment for Race 12 Mark Hayzelden +4 minutes, Andrew Darke and John Francis +2 minutes, Neil Grant and Joihn Howe +1 minute
In race 3 ,8,10,11,12 John Francis was sailing Merlin 1126 but Sailwave cannot handle helms changing boats (which GTSC allow). In race 1 & 7 Derek robinson sailing Laser. In race 10 David Mackney saiing Topper.

R1 - 20/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1 1.0
2 ALBACORE 1695 Trevor Jackson James Barlow 1062 2 2.0
3 COMET 810 John Francis   1177 3 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1085 4 4.0
5 LASER 164993 Rob Jones   1085 5 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 6 6.0
7 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1085 8 8.0
9 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1061 9 9.0
10 LASER 72164 Sam McCracken   1085 10 10.0
11 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 DNF 12.0

R2 - 27/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1179 1 1.0
2 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 2 2.0
3 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 3 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1085 4 4.0
5 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 5 5.0
6 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 6 6.0
7 LASER 164993 Rob Jones   1085 7 7.0
8 LASER 195964 Matt Brown   1085 8 8.0
9 LASER 141953 Mark Brunwin   1085 9 9.0
10 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Miles Lidbetter 1117 10 10.0
11 BYTE 1411 Anita Owen   1190 DNF 12.0

R3 - 10/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1085 1 1.0
2 COMET 476 Barbara Hull   1179 2 2.0
3 ALBACORE 1695 Trevor Jackson James Barlow 1062 3 3.0
4 COMET 810 John Francis   1177 4 4.0
5 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 5 5.0
6 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Miles Lidbetter 1117 6 6.0
7 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1085 8 8.0
9 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 DNF 13.0
9 LASER 6 Mandy Stoker   1085 DNF 13.0
9 COMET 551 Harvey Stoker   1179 DNF 13.0
9 TOPPER 35327 Phip   1295 DNF 13.0

R4 - 1/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1 1.0
2 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 2 2.0
3 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1061 3 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1085 4 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1085 5 5.0
6 LASER 142238 Simon Reed   1085 6 6.0
7 LASER 6 Mandy Stoker   1085 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1085 8 8.0
9 COMET 551 Harvey Stoker   1179 9 9.0
10 BYTE 1411 Anita Owen   1190 10 10.0
11 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Miles Lidbetter 1117 DNF 13.0
11 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 DSQ 13.0

R6 - 22/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 1 1.0
2 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 2 2.0
3 COMET 810 John Francis   1177 3 3.0
4 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 4 4.0
5 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 5 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   1085 6 6.0
7 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 7 7.0
8 LASER 5 Mark Foster   1085 8 8.0
9 LASER 195964 Matt Brown   1085 9 9.0
10 LASER 83585 Neil Champion   1085 10 10.0
11 LASER 6 Mandy Stoker   1085 11 11.0
12 COMET 551 Harvey Stoker   1179 12 12.0

R7 - 29/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 810 John Francis   1177 1 1.0
2 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 2 2.0
3 LASER 5 Mark Foster   1085 3 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1085 4 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   1085 5 5.0
6 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 6 6.0
7 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 DNF 8.0

R8 - 5/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1179 1 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   1085 2 2.0
3 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 3 3.0
4 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 4 4.0
5 LASER 164993A David Mackney   1085 5 5.0
6 LASER 72164 Sam McCracken   1085 6 6.0
7 COMET 810 John Francis   1177 DNS 11.0
7 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 DNF 11.0
7 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1061 DNF 11.0
7 STREAKER 1559 Yvette Marshall   1162 DNF 11.0

R9 - 12/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1 1.0
2 BYTE 1411 Anita Owen   1190 2 2.0
3 LASER 164993 Rob Jones   1085 3 3.0
4 LASER 195964 Matt Brown   1085 4 4.0
5 NATIONAL 12 SH 2431 Pete Barefield   1064 5 5.0
6 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1062 6 6.0
7 LASER 149516 Neil Grant   1085 7 7.0
8 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 8 8.0
9 LASER 83585 Neil Champion   1085 9 9.0

R10 - 19/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 810 John Francis   1177 1 1.0
2 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1085 3 3.0
4 ENTERPRISE 13896 Simon Lidbetter Miles Lidbetter 1117 4 4.0
5 LASER 164993 Rob Jones   1085 5 5.0
6 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1117 6 6.0
7 LASER 164993A David Mackney   1085 7 7.0
8 COMET 831 Andrew Darke   1179 8 8.0
9 LASER 83585 Neil Champion   1085 9 9.0
10 COMET 476 Barbara Hull   1179 10 10.0

R11 - 26/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1085 1 1.0
2 COMET 810 John Francis   1177 2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1085 3 3.0
4 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 4 4.0
5 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 5 5.0
6 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1117 6 6.0
7 LASER 164993 Rob Jones   1085 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1085 8 8.0
9 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1061 9 9.0
10 COMET 476 Barbara Hull   1179 10 10.0

R12 - 2/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 810 John Francis   1177 1 1.0
2 ENTERPRISE SH E1 Derek Robinson   1077 2 2.0
3 LASER RADIAL 156256 Elspeth Drew   1110 3 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   1179 4 4.0
5 BYTE 1411 Anita Owen   1190 5 5.0
6 LASER 164993 Rob Jones   1085 6 6.0
7 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1117 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1085 8 8.0
9 RS VISION SH 705 Clive Roads Joe Roads 1053 9 9.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area29
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start11
DSQDisqualification13

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com