event burgee venue burgee

Double Handed Championships 2013

Goring Thames Sailing Club

Results as of 20:41 on June 2, 2013

Enterprise Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1/6
R2
1/6
Total Nett
1 ENTERPRISE 22405 Simon Reed Sarah Reed 1117 2.0 1.0 3.0 3.0
2 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1117 1.0 2.0 3.0 3.0

General Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1/6
R2
1/6
Total Nett
1 RS VISION 705 Emily Stoker Maya Rennolds 1096 2.0 1.0 3.0 3.0
2 RS FEVA XL 3159A Sam McCracken James Owen 1210 1.0 8.0 DNC 9.0 9.0
3 RS VISION 704B Andy Nicoll Anita Owen 1096 8.0 DNC 2.0 10.0 10.0
4 RS FEVA XL 3159B Harevey Stoker Florence Stoker 1210 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
5 RS FEVA XL 254 Thomas Owen Ella McCracken 1210 3.0 8.0 DNC 11.0 11.0
6 RS VISION 704A Anita Owen Andy Nicoll 1096 4.0 8.0 DNC 12.0 12.0
7 RS Q'BA 248 Harry Stoker Thomas Wedgbery 1230 5.0 8.0 DNC 13.0 13.0

No takers for Albacore cup.

R1 - Enterprise Fleet - 1/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1117 56.38 4 0.50.42 1.0
2 ENTERPRISE 22405 Simon Reed Sarah Reed 1117 58.53 4 0.52.43 2.0

R2 - Enterprise Fleet - 1/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 ENTERPRISE 22405 Simon Reed Sarah Reed 1117 41.17 3 0.36.58 1.0
2 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1117 44.24 3 0.39.45 2.0

R1 - General Fleet - 1/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS FEVA XL 3159A Sam McCracken James Owen 1210 69.30 4 0.57.26 1.0
2 RS VISION 705 Emily Stoker Maya Rennolds 1096 63.32 4 0.57.58 2.0
3 RS FEVA XL 254 Thomas Owen Ella McCracken 1210 60.39 3 1.06.50 3.0
4 RS VISION 704A Anita Owen Andy Nicoll 1096 59.31 3 1.12.24 4.0
5 RS Q'BA 248 Harry Stoker Thomas Wedgbery 1230 65.03 2 1.45.46 5.0

R2 - General Fleet - 1/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS VISION 705 Emily Stoker Maya Rennolds 1096 45.07 3 0.41.10 1.0
2 RS VISION 704B Andy Nicoll Anita Owen 1096 42.02 2 0.57.32 2.0
3 RS FEVA XL 3159B Harevey Stoker Florence Stoker 1210 53.27 2 1.06.16 3.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area8

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com