event burgee venue burgee

Laser Cup and Singlehanded Championships 2013

Goring Thames Sailing Club

Results as of 20:51 on July 14, 2013

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
7/7
R2
7/7
Total Nett
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087 1.0 1.0 2.0 2.0
2 LASER 149576 Neil Grant   1087 5.0 2.0 7.0 7.0
3 LASER 96514 Rob Jones   1087 3.0 5.0 8.0 8.0
4 LASER 195664 Matthew Brown   1087 4.0 4.0 8.0 8.0
5 LASER 83570 Derek Robinson   1087 8.0 3.0 11.0 11.0
6 LASER 4.7 174943 Charlie Taylor   1180 7.0 6.0 13.0 13.0
7 LASER RADIAL 156758 Elspeth Drew   1117 2.0 12.0 DNF 14.0 14.0
8 LASER 136078 Simon Lidbetter   1087 6.0 8.0 14.0 14.0
9 LASER RUSC Mark Foster   1087 14.0 DNC 7.0 21.0 21.0
10 LASER 83585 Neil Champion   1087 11.0 10.0 21.0 21.0
11 LASER RADIAL 86769 Miles Lidbetter   1117 14.0 DNC 9.0 23.0 23.0
12 LASER 4.7 1744428 Sarah Reed   1180 9.0 14.0 DNC 23.0 23.0
13 LASER RADIAL 86769 Mandy Stoker   1117 10.0 14.0 DNC 24.0 24.0

Singlehanded Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
7/7
R2
7/7
Total Nett
1 COMET 831 Andrew Darke   1190 1.0 1.0 2.0 2.0
2 COMET 76 Will Taylor   1190 3.0 2.0 5.0 5.0
3 COMET 467 John Howe   1190 2.0 3.0 5.0 5.0
4 COMET 551 Ken Taylor   1190 6.0 DNF 6.0 DNC 12.0 12.0
4 COMET 810 John Francis   1190 6.0 DNF 6.0 DNC 12.0 12.0

R1 - Laser Fleet - 7/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087 46.50 3 0.43.05 1.0
2 LASER RADIAL 156758 Elspeth Drew   1117 57.41 3 0.51.38 2.0
3 LASER 96514 Rob Jones   1087 57.11 3 0.52.36 3.0
4 LASER 195664 Matthew Brown   1087 57.56 3 0.53.18 4.0
5 LASER 149576 Neil Grant   1087 58.11 3 0.53.32 5.0
6 LASER 136078 Simon Lidbetter   1087 59.35 3 0.54.49 6.0
7 LASER 4.7 174943 Charlie Taylor   1180 67.10 3 0.56.55 7.0
8 LASER 83570 Derek Robinson   1087 69.08 3 1.03.36 8.0
9 LASER 4.7 1744428 Sarah Reed   1180 75.33 3 1.04.02 9.0
10 LASER RADIAL 86769 Mandy Stoker   1117 48.11 2 1.04.42 10.0
11 LASER 83585 Neil Champion   1087 71.21 3 1.05.38 11.0

R2 - Laser Fleet - 7/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087 61.55 4 0.56.58 1.0
2 LASER 149576 Neil Grant   1087 63.26 4 0.58.21 2.0
3 LASER 83570 Derek Robinson   1087 67.56 4 1.02.30 3.0
4 LASER 195664 Matthew Brown   1087 68.46 4 1.03.16 4.0
5 LASER 96514 Rob Jones   1087 69.45 4 1.04.10 5.0
6 LASER 4.7 174943 Charlie Taylor   1180 77.00 4 1.05.15 6.0
7 LASER RUSC Mark Foster   1087 71.53 4 1.06.08 7.0
8 LASER 136078 Simon Lidbetter   1087 72.52 4 1.07.02 8.0
9 LASER RADIAL 86769 Miles Lidbetter   1117 77.53 4 1.09.44 9.0
10 LASER 83585 Neil Champion   1087 79.26 4 1.13.05 10.0
11 LASER RADIAL 156758 Elspeth Drew   1117 DNF     12.0

R1 - Singlehanded Fleet - 7/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1190 58.03 3 0.48.47 1.0
2 COMET 467 John Howe   1190 62.41 3 0.52.41 2.0
3 COMET 76 Will Taylor   1190 64.16 3 0.54.00 3.0
4 COMET 551 Ken Taylor   1190 DNF     6.0
4 COMET 810 John Francis   1190 DNF     6.0

R2 - Singlehanded Fleet - 7/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1190 68.15 4 0.57.21 1.0
2 COMET 76 Will Taylor   1190 70.10 4 0.58.58 2.0
3 COMET 467 John Howe   1190 73.50 4 1.02.03 3.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish12, 6

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com