event burgee venue burgee

GTSC Summer Series Points 2013

GTSC

Results as of 21:11 on August 25, 2013

Overall

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
12/5
R2
19/5
R3
26/5
R4
9/6
R5
23/6
R6
30/6
R7
14/7
R8
21/7
R9
4/8
R10
11/8
R11
18/8
R12
25/8
Nett
1 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1180 5.0 3.0 (7.0) 3.0 (26.0 DNC) 3.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 1.0 (26.0 DNC) 22.0
2 COMET 810 John Francis   1190 (26.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 6.0 2.0 12.0 DNF 28.0
3 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087 (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) (11.0) 2.0 5.0 6.0 (26.0 DNC) 2.0 4.0 (26.0 DNC) 3.0 31.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1087 2.0 7.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 1.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 4.0 46.0
5 LASER 96514 Andy Nicoll   1087 (26.0 DNC) 10.0 (26.0 DNC) 13.0 (26.0 DNC) 7.0 8.0 (26.0 DNC) 6.0 8.0 (26.0 DNC) 9.0 61.0
6 LASER 195864 Matthew Brown   1087 (26.0 DNC) 5.0 8.0 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 11.0 DNF 3.0 6.0 67.0
7 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 1.0 (26.0 DNC) 2.0 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 68.0
8 LASER 149516 Neil Grant   1087 (26.0 DNC) 6.0 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 11.0 DNF 5.0 2.0 82.0
9 LASER 83585 Neil Champion   1087 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 10.0 (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 5.0 85.0
10 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1055 (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) 4.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 94.0
11 COMET 831 Andrew Darke   1190 (26.0 DNC) 4.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 DNF 26.0 DNC 98.0
12 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1117 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 7.0 99.0
13 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101 3.0 8.0 (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 7.0 26.0 DNC 26.0 DNC 102.0
14 ALBACORE 685 Trevor Jackson Max Helmscrott-Bowden 1055 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 107.0
15 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 107.0
16 LASER 83585S Harvey Stoker   1087 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 4.0 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 112.0
17 RS VISION 696 Clive Roads Joe Roads 1096 4.0 (26.0 DNC) 10.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 8.0 26.0 DNC 126.0
18 TOPPER T1 Joe Roads   1313 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 26.0 DNC 6.0 10.0 127.0
19 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 3.0 4.0 26.0 DNC 137.0
20 COMET 551M Mandy Stoker   1190 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 7.0 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 142.0
21 COMET 551B James Barlow   1190 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 8.0 147.0
22 LASER RADIAL 150357 David Mackney   1117 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 160.0
23 LASER RUSC Mark Foster   1087 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 161.0
24 COMET 551 Ian Helmschrott Bowden   1190 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 12.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0
25 RS FEVA XL F1 Phip Woodhatch Harry Heppleston 1210 (26.0 DNC) 12.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0

50% + 1 of races sailed to count.
Note GTSC operates a "helm to count" scoring system whichis not handled well by Sailwave (which can only handle "boat to count"). Therefore only the first boat sialed will be listed, if a helm changes boats that iwll be lised here and the PY rating adjusted.
In race 3, 10 & 12 John Francis was sailing Merlin 1126 singlehanded
In race 4 Simon Lidbetter was sailing Enterprise 13896
In race 7 Trevor Jackson was crewed by John Beer and Pat Jackson crewed by Phip Woodhatch
Race 8 John Howe was sailing Comet 367
Race 11 Clive Roads sailing Q'ba 255

R1 - 12/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   39.13 5 0.36.09 1.0
2 LASER 164993 Rob Jones   1087   41.58 5 0.38.36 2.0
3 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   43.39 5 0.39.39 3.0
4 RS VISION 696 Clive Roads Joe Roads 1096   44.05 5 0.40.13 4.0
5 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1180   40.14 4 0.42.37 5.0

R2 - 19/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1055   51.47 6 0.49.05 1.0
2 COMET 810 John Francis   1190   59.53 6 0.50.19 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   56.22 6 0.50.28 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   1190   60.33 6 0.50.53 4.0
5 LASER 195864 Matthew Brown   1087   56.10 6 0.51.40 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   1087   56.55 6 0.52.22 6.0
7 LASER 164993 Rob Jones   1087   59.13 6 0.54.29 7.0
8 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   61.44 6 0.56.04 8.0
9 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   51.59 5 0.57.23 9.0
10 LASER 96514 Andy Nicoll   1087   58.02 5 1.04.04 10.0
11 RS FEVA XL F1 Phip Woodhatch Harry Heppleston 1210   DNF     12.0

R3 - 26/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087   46:51 6 0:43:06 1.0
2 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   48.56 6 0.45.06 2.0
3 COMET 810 John Francis   1032   47.17 6 0.45.49 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   1190   55.00 5 0.55.28 4.0
5 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1117   55.45 5 0.59.54 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   1087   55.55 5 1.01.44 6.0
7 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   58.18 5 1.02.38 7.0
8 LASER 195864 Matthew Brown   1087   58.38 5 1.04.44 8.0
9 RS VISION 696 Clive Roads Joe Roads 1096   DNF     10.0

R4 - 9/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087   42.26 4 0.39.02 1.0
2 COMET 810 John Francis   1190   53.08 4 0.44.39 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   50.13 4 0.44.57 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1101   54.36 4 0.49.35 4.0
5 LASER RUSC Mark Foster   1087   43.04 3 0.52.50 5.0
6 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1101   44.59 3 0.54.29 6.0
7 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   44.58 3 0.55.16 7.0
8 LASER 195864 Matthew Brown   1087   45.23 3 0.55.40 8.0
9 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1055   44.39 3 0.56.26 9.0
10 LASER 83585 Neil Champion   1087   48.41 3 0.59.43 10.0
11 LASER 193463 Simon Lidbetter   1117   55.11 3 1.05.52 11.0
12 COMET 551 Ian Helmschrott Bowden   1190   59.37 3 1.06.48 12.0
13 LASER 96514 Andy Nicoll   1117   46.44 2 1.23.41 13.0

R5 - 23/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 83585S Harvey Stoker   1087   28.55 3 0.26.36 1.0
2 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   34.58 3 0.32.10 2.0

R6 - 30/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 685 Trevor Jackson Max Helmscrott-Bowden 1055   61.09 7 0.57.58 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1190   62.58 6 1.01.44 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   69.10 7 1.01.55 3.0
4 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1055   68.18 7 1.04.44 4.0
5 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   62.49 6 1.07.25 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1087   63.25 6 1.08.04 6.0
7 LASER 96514 Andy Nicoll   1087   62.18 5 1.20.14 7.0
8 COMET 551B James Barlow   1190   DNF     9.0

R7 - 14/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 685 Trevor Jackson Max Helmscrott-Bowden 1055   44.09 5 0.41.51 1.0
2 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 1055   44.25 5 0.42.06 2.0
3 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   46.42 5 0.43.02 3.0
4 LASER 83585S Harvey Stoker   1087   47.40 5 0.43.51 4.0
5 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   52.50 5 0.47.18 5.0
6 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   53.23 5 0.49.07 6.0
7 COMET 551M Mandy Stoker   1190   58.03 4 1.00.59 7.0
8 LASER 96514 Andy Nicoll   1087   56.48 4 1.05.19 8.0

R8 - 21/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 810 John Francis   1190   32.52 2 0.27.37 1.0
2 LASER 164993 Rob Jones   1087   33.02 2 0.30.23 2.0
3 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1190   36.38 2 0.30.47 3.0
4 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1077   34.59 2 0.32.29 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   1087   39.32 2 0.36.22 5.0

R9 - 4/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 164993 Rob Jones   1117   46.22 5 0.41.31 1.0
2 LASER 193463 Simon Lidbetter   1180   52.03 5 0.44.07 2.0
3 LASER 83585S Harvey Stoker   1087   48.31 5 0.44.38 3.0
4 LASER RADIAL 150357 David Mackney   1117   50.34 5 0.45.16 4.0
5 COMET 551M Mandy Stoker   1190   54.31 5 0.45.49 5.0
6 LASER 96514 Andy Nicoll   1117   54.16 5 0.48.35 6.0
7 TOPPER T1 Joe Roads   1313   52.27 4 0.49.56 7.0

R10 - 11/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1087   53.37 6 0.49.20 1.0
2 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1117   57.37 6 0.51.35 2.0
3 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   62.19 6 0.58.54 3.0
4 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   55.26 5 1.01.12 4.0
5 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1077   55.38 5 1.01.59 5.0
6 COMET 810 John Francis   962   62.16 6 1.04.44 6.0
7 WAYFARER 9272 Paul Bradstock James Barlow 1061   70.23 6 1.06.20 7.0
8 LASER 96514 Andy Nicoll   1087   55.58 4 1.17.14 8.0
9 LASER 195864 Matthew Brown   1087   DNF     11.0
9 LASER 149516 Neil Grant   1087   DNF     11.0

R11 - 18/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1180   53.48 4 0.45.36 1.0
2 COMET 810 John Francis   1190   56.26 4 0.47.25 2.0
3 LASER 195864 Matthew Brown   1087   52.34 4 0.48.22 3.0
4 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   51.40 4 0.48.50 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1087   53.10 4 0.48.55 5.0
6 TOPPER T1 Joe Roads   1313   54.53 3 0.55.44 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   1087   60.50 4 0.55.58 7.0
8 RS VISION 696 Clive Roads Joe Roads 1230   54.30 3 0.59.05 8.0
9 COMET 831 Andrew Darke   1190   DNF     10.0

R12 - 25/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ALBACORE 685 Trevor Jackson Max Helmscrott-Bowden 1055   46.25 3 0.44.00 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   1087   51.10 3 0.47.04 2.0
3 LASER 193463 Simon Lidbetter   1087   58.28 3 0.53.47 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1087   61.42 3 0.56.46 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   1087   63.31 3 0.58.26 5.0
6 LASER 195864 Matthew Brown   1087   63.39 3 0.58.33 6.0
7 ENTERPRISE GBR Derek Robinson Jo Aherne 1077   65.20 3 1.00.40 7.0
8 COMET 551B James Barlow   1190   48.33 2 1.01.12 8.0
9 LASER 96514 Andy Nicoll   1087   45.58 2 1.03.26 9.0
10 TOPPER T1 Joe Roads   1313   69.24 2 1.19.17 10.0
11 COMET 810 John Francis   1190   DNF     12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com