event burgee venue burgee

Commodore's Cup 2014

Goring Thames Sailing Club

Results as of 20:31 on June 6, 2015

Junior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
22/6
R2
22/6
Total Nett
1st COMET 76 Will Taylor   1196 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd TOPPER 28148 Rosie Turtle   1322 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd TOPPER 47494 Holly Beer   1322 4.0 2.0 6.0 6.0
4th RS FEVA XL F1 Miles Lidbetter Kat Nicoll 1222 3.0 4.0 7.0 7.0
5th RS VISION 705 Sam McCracken Dan Nicoll 1116 5.0 8.0 DNC 13.0 13.0
6th RS VISION 704 Ted Spencer Johnathan Spencer 1116 6.0 7.0 DNF 13.0 13.0
7th RS VISION 696 Emily Foster   1116 7.0 7.0 DNF 14.0 14.0

Senior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
22/6
R2
22/6
Total Nett
1st LASER 149516 Neil Grant   1088 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd LASER 200887 Mark Foster   1088 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd COMET 810 Yvonne Francis   1196 3.0 5.0 8.0 8.0
4th BYTE 1077 Anita Owen   1190 4.0 4.0 8.0 8.0
5th LASER 174489 Mark Hayzelden   1088 11.0 DNC 1.0 12.0 12.0
6th COMET 511 John Beer   1196 7.0 6.0 13.0 13.0
7th LASER 96514R Rob Jones   1088 6.0 7.0 13.0 13.0
8th MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032 5.0 11.0 DNF 16.0 16.0
9th LASER 33917 Andy Nicoll   1088 9.0 8.0 17.0 17.0
10th LASER 56194 Richard Wedgebury   1088 8.0 9.0 17.0 17.0


R1 - Junior Fleet - 22/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 76 Will Taylor   1196 28.38 1 0.23.56 1.0
2 TOPPER 28148 Rosie Turtle   1322 38.40 1 0.29.15 2.0
3 RS FEVA XL F1 Miles Lidbetter Kat Nicoll 1222 36.07 1 0.29.33 3.0
4 TOPPER 47494 Holly Beer   1322 41.25 1 0.31.20 4.0
5 RS VISION 705 Sam McCracken Dan Nicoll 1116 40.06 1 0.35.56 5.0
6 RS VISION 704 Ted Spencer Johnathan Spencer 1116 44.03 1 0.39.28 6.0
7 RS VISION 696 Emily Foster   1116 45.02 1 0.40.21 7.0

R2 - Junior Fleet - 22/6 at 16;00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 76 Will Taylor   1196 22.30 1 0.18.49 1.0
2 TOPPER 47494 Holly Beer   1322 38.42 1 0.29.16 2.0
3 TOPPER 28148 Rosie Turtle   1322 50.20 1 0.38.04 3.0
4 RS FEVA XL F1 Miles Lidbetter Kat Nicoll 1222 51.10 1 0.41.52 4.0
5 RS VISION 704 Ted Spencer Johnathan Spencer 1116 DNF     7.0
5 RS VISION 696 Emily Foster   1116 DNF     7.0

R1 - Senior Fleet - 22/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1088 29.28 1 0.27.05 1.0
2 LASER 200887 Mark Foster   1088 30.09 1 0.27.43 2.0
3 COMET 810 Yvonne Francis   1196 33.46 1 0.28.14 3.0
4 BYTE 1077 Anita Owen   1190 33.46 1 0.28.23 4.0
5 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032 29.55 1 0.28.59 5.0
6 LASER 96514R Rob Jones   1088 37.24 1 0.34.23 6.0
7 COMET 511 John Beer   1196 44.29 1 0.37.12 7.0
8 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088 43.49 1 0.40.16 8.0
9 LASER 33917 Andy Nicoll   1088 46.31 1 0.42.45 9.0

R2 - Senior Fleet - 22/6 at 16;00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1088 19.04 1 0.17.31 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   1088 19.26 1 0.17.52 2.0
3 LASER 200887 Mark Foster   1088 22.30 1 0.20.41 3.0
4 BYTE 1077 Anita Owen   1190 40.55 1 0.34.23 4.0
5 COMET 810 Yvonne Francis   1196 42.26 1 0.35.29 5.0
6 COMET 511 John Beer   1196 43.00 1 0.35.57 6.0
7 LASER 96514R Rob Jones   1088 40.07 1 0.36.52 7.0
8 LASER 33917 Andy Nicoll   1088 42.30 1 0.39.04 8.0
9 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088 42.50 1 0.39.22 9.0
10 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032 DNF     11.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com