event burgee venue burgee

Goring Thames SC vs Island SC Challenge 2014

Goring Thames Sailing Club

Results as of 9:18 on October 13, 2014

Results below are for individual competitors. The result of this leg of the club competiition was declared an honorary draw as the wind conditions were so variable! (note times are days:hours:minutes).

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Goring Thames SC COMET 831   Andrew Darke   1196 0:01:47   0:01:29 1.0
2 Goring Thames SC LASER 149516   Neil Grant   1088 0:01:47   0:01:38 2.0
3 Goring Thames SC COMET 810   John Francis   1196 0:02:00   0:01:40 3.0
4 Goring Thames SC LASER 140019   Corinna Bailie   1088 0:01:50   0:01:41 4.0
5 Goring Thames SC LASER RADIAL 156258   Elspeth Drew   1117 0:02:04   0:01:51 5.0
6 Goring Thames SC TOPPER 47494   Sam McCraken   1322 0:02:34   0:01:56 6.5
6 Island SC SOLO 2942   Geoff Planner   1146 0:02:13   0:01:56 6.5
8 Goring Thames SC LASER 136028   Simon Lidbetter   1088 0:02:10   0:01:59 8.0
9 Goring Thames SC LASER 143107   Derek Robinson   1088 0:02:11   0:02:00 9.0
10 Goring Thames SC NATIONAL 12 SH 2612   Pete Barefield   1058 0:02:08   0:02:01 10.0
11 Goring Thames SC LASER 96514   Rob Jones   1088 0:02:17   0:02:06 11.0
12 Island SC COMET VERSA 320   David Blake Rose Blake 1200 DNF     20.0
12 Goring Thames SC LASER 33914   Andy Nicol   1088 DNF     20.0
12 Island SC RS FEVA XL SH 1   Maggie Page   1182 DNF     20.0
12 Island SC RS VISION 696   Ian Wickens Melanie Wickens 1116 DNF     20.0
12 Goring Thames SC RS VISION 704   Phip Woodhatch Harry Heppleston 1116 DNF     20.0
12 Goring Thames SC TOPPER 35327   Alice Bailie   1322 DNF     20.0
12 Island SC RS VISION 705   Bill Taylor Jan Richards 1116 DNF     20.0
12 Island SC RS Q'BA     James Scott   1230 DNF     20.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 20

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com