event burgee venue burgee

Autumn Series Points 2014

Goring Thames SC

Results as of 20:21 on June 6, 2015

Overall

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
7/9
R2
7/9
R3
14/9
R4
14/9NS
R5
28/9
R6
28/9
R7
12/10
R8
12/10
R9
19/10
R10
19/10
R11
26/10
R12
26/10
R13
2/11
R14
2/11
R15
9/11
R16
9/11
Nett
1st MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032 (5.0) 3.0 (30.0 DNC)   (8.0) 4.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 5.0 1.0 1.0 19.0
2nd LASER 204967 Mark Foster   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   1.0 1.0     5.0 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 1.0 9.0 3.0 27.0
3rd LASER 136028 Simon Lidbetter   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0   (9.0) 8.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 4.0 5.0 3.0 4.0 5.0 39.0
4th LASER 96514 Rob Jones   1088 9.0 5.0 3.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 7.0 2.0 5.0 4.0 65.0
5th COMET 831 Andrew Darke   1196 1.0 1.0 (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     2.0 1.0 1.0 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 69.0
6th LASER 170498 James Barlow   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 10.0 DNF   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 2.0 8.0 3.0 10.0 DNF 7.0 8.0 78.0
7th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   5.0 6.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0 2.0 11.0 DNF 10.0 DNF 30.0 DNC 30.0 DNC 100.0
8th LASER 83585 Neil Champion   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     10.0 DNF 5.0 8.0 6.0 11.0 DNF 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 106.0
9th LASER 195864 Matthew Brown   1088 2.0 6.0 2.0   3.0 5.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 108.0
10th LASER 149518 Neil Grant   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   6.0 (30.0 DNC)     4.0 (30.0 DNC) 5.0 7.0 30.0 DNC 30.0 DNC 3.0 30.0 DNC 115.0
11th LASER 141953 Mark Brunwin   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 10.0 DNF   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 4.0 6.0 6.0 122.0
12th LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1117 7.0 12.0 DNF (30.0 DNC)   7.0 11.0 DNF     3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 130.0
13th ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill marsden 1050 3.0 4.0 (30.0 DNC)   2.0 2.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 131.0
14th MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1032 4.0 2.0 1.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     10.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 137.0
15th LASER 56194 Richard Wedgebury   1088 11.0 9.0 (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 9.0 30.0 DNC 30.0 DNC 10.0 9.0 138.0
16th LASER 33917 Andy Nicoll   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     7.0 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 8.0 7.0 30.0 DNC 30.0 DNC 148.0
17th COMET 269 Raph   1196 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   11.0 7.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 8.0 7.0 153.0
18th ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1050 10.0 7.0 (30.0 DNC)   10.0 9.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 156.0
19th COMET 810 Yvonne Francis   1196 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC)   4.0 3.0     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 163.0
20th COMET 551H Harvey Stoker   1196 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     6.0 30.0 DNC 7.0 5.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 168.0
21st LASER 140019 Corinna Bailie   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     1.0 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0
22nd LASER 174489 Mark Hayzelden   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 2.0 2.0 184.0
23rd ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1115 8.0 8.0 (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 196.0
24th LASER 143017 Derek Robinson   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 212.0
25th COMET 551M Mandy Stoker   1196 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     30.0 DNC 4.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 214.0
26th RS VISION 696 Jacob Southgate Sam McCracken 1116 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 214.0
27th LASER 33917 Adrian Southgate   1088 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 215.0
28th RS FEVA XL   Ben Southgate James Owen 1222 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 7.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 217.0
29th LASER 33917 Will Newbery   1088 (30.0 DNC) 12.0 DNF (30.0 DNC)   (30.0 DNC) (30.0 DNC)     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 222.0

50% + 1 of races sailed to count. Races 7 & 8 were replaced by a match with Island SC
Note although GTSC operates a "helm to count" scoring this is not handled well in Sailwave. So only the first boat sailed in a series will be listed in the race by race results but the PY will be adjusted according to the boat actually sailed.

R1 - 7/9 at 14;30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1196   60.58 4 0.50.59 1.0
2 LASER 195864 Matthew Brown   1088   61.18 4 0.56.21 2.0
3 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill marsden 1050   59.62 4 0.57.10 3.0
4 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1032   61.36 4 0.59.41 4.0
5 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032   62.20 4 1.00.24 5.0
6 COMET 810 Yvonne Francis   1196   63.10 3 1.10.25 6.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1117   60.54 3 1.12.42 7.0
8 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1115   62.28 3 1.14.42 8.0
9 LASER 96514 Rob Jones   1088   62.17 3 1.16.20 9.0
10 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1050   60.13 3 1.16.28 10.0
11 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088   62.48 3 1.16.58 11.0

R2 - 7/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1196   54.40 4 0.45.42 1.0
2 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1032   53.57 4 0.52.17 2.0
3 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032   54.17 4 0.52.36 3.0
4 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill marsden 1050   55.25 4 0.52.47 4.0
5 LASER 96514 Rob Jones   1088   59.28 4 0.54.39 5.0
6 LASER 195864 Matthew Brown   1088   60.25 4 0.55.32 6.0
7 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1050   59.10 4 0.56.21 7.0
8 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 1115   66.18 4 0.59.28 8.0
9 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088   54.25 3 1.06.41 9.0
10 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1117   DNF     12.0
10 LASER 33917 Will Newbery   1088   DNF     12.0

R3 - 14/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1101   51:55 3 0:47:09 1.0
2 LASER 195864 Matthew Brown   1088   62:19 3 0:57:17 2.0
3 LASER 96514 Rob Jones   1088   66:17 3 1:00:55 3.0
4 RS VISION 696 Jacob Southgate Sam McCracken 1116   59:01 2 1:19:19 4.0
5 LASER 33917 Adrian Southgate   1088   100:00 3 1:31:55 5.0
6 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   100:46 3 1:32:37 6.0
7 RS FEVA XL   Ben Southgate James Owen 1222   107:02 2 2:11:23 7.0
8 LASER 170498 James Barlow   1088   DNF     10.0
8 LASER 141953 Mark Brunwin   1088   DNF     10.0

R5 - 28/9 at 14;30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 204967 Mark Foster   1088   54.18 5 0.49.54 1.0
2 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill marsden 1050   52.46 5 0.50.15 2.0
3 LASER 195864 Matthew Brown   1088   55.09 5 0.50.41 3.0
4 COMET 810 Yvonne Francis   1196   60.45 5 0.50.48 4.0
5 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   53.56 5 0.50.59 5.0
6 LASER 149518 Neil Grant   1088   56.28 5 0.51.54 6.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1117   58.37 5 0.52.29 7.0
8 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1032   54.19 5 0.52.38 8.0
9 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   57.34 5 0.52.55 9.0
10 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1050   57.07 5 0.54.24 10.0
11 COMET 269 Raph   1196   56.46 4 0.59.20 11.0

R6 - 28/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 204967 Mark Foster   1088   41.33 3 0.38.11 1.0
2 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill marsden 1050   40.45 3 0.38.49 2.0
3 COMET 810 Yvonne Francis   1196   47.36 3 0.39.48 3.0
4 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1072   43.15 3 0.40.21 4.0
5 LASER 195864 Matthew Brown   1088   43.56 3 0.40.23 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   42.52 3 0.40.31 6.0
7 COMET 269 Raph   1196   50.01 3 0.41.49 7.0
8 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   45.42 3 0.42.00 8.0
9 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1050   46.37 3 0.44.24 9.0
10 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1117   DNF     11.0

R9 - 19/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 140019 Corinna Bailie   1088   52.29 6 0.48.14 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1216   61.46 6 0.50.48 2.0
3 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1185   61.41 6 0.52.03 3.0
4 LASER 149518 Neil Grant   1117   61.51 6 0.55.22 4.0
5 LASER 204967 Mark Foster   1088   61.32 6 0.56.33 5.0
6 COMET 551H Harvey Stoker   1196   63.30 5 1.03.43 6.0
7 LASER 33917 Andy Nicoll   1088   62.05 5 1.08.28 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1088   DNF     10.0
8 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1032   DNF     10.0

R10 - 19/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1216   51.44 4 0.42.33 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1088   46.23 4 0.42.38 2.0
3 LASER 204967 Mark Foster   1088   50.98 4 0.47.27 3.0
4 COMET 551M Mandy Stoker   1196   56.52 4 0.47.33 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   1088   52.26 4 0.48.12 5.0
6 LASER 33917 Andy Nicoll   1088   54.14 4 0.49.51 6.0

R11 - 26/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1216   57.11 6 0.47.02 1.0
2 LASER 170498 James Barlow   1117   53.20 6 0.47.45 2.0
3 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1072   51.20 6 0.47.53 3.0
4 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   52.58 6 0.48.41 4.0
5 LASER 149518 Neil Grant   1117   54.37 6 0.48.54 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   52.34 6 0.49.41 6.0
7 COMET 551H Harvey Stoker   1196   51.35 5 0.51.45 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1088   58.29 6 0.53.45 8.0

R12 - 26/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1072   55.47 6 0.52.02 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   56.20 6 0.53.15 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1216   56.17 5 0.55.33 3.0
4 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   60.54 6 0.55.58 4.0
5 COMET 551H Harvey Stoker   1196   57.09 5 0.57.20 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1088   63.02 6 0.57.56 6.0
7 LASER 149518 Neil Grant   1117   54.51 5 0.58.56 7.0
8 LASER 170498 James Barlow   1088   69.02 6 1.03.27 8.0
9 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088   62.13 5 1.08.37 9.0

R13 - 2/11 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1072   49.42 5 0.46.22 1.0
2 LASER 143017 Derek Robinson   1088   50.57 5 0.46.50 2.0
3 LASER 170498 James Barlow   1117   52.39 5 0.47.08 3.0
4 LASER 204967 Mark Foster   1088   51.26 5 0.47.16 4.0
5 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   51.57 5 0.47.45 5.0
6 LASER 141953 Mark Brunwin   1088   52.59 5 0.48.42 6.0
7 LASER 96514 Rob Jones   1088   53.24 5 0.49.05 7.0
8 LASER 33917 Andy Nicoll   1117   49.55 4 0.55.52 8.0
9 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   DNF     11.0
9 LASER 83585 Neil Champion   1088   DNF     11.0

R14 - 2/11 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 204967 Mark Foster   1088   47.36 5 0.43.45 1.0
2 LASER 96514 Rob Jones   1088   47.50 5 0.43.58 2.0
3 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   48.01 5 0.44.08 3.0
4 LASER 141953 Mark Brunwin   1088   48.58 5 0.45.00 4.0
5 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1072   48.38 5 0.45.22 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1088   54.30 5 0.50.06 6.0
7 LASER 33917 Andy Nicoll   1117   56.53 5 0.50.56 7.0
8 LASER 170498 James Barlow   1117   DNF     10.0
8 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1058   DNF     10.0

R15 - 9/11 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1196   61.29 6 0.51.24 1.0
2 LASER 174489 Mark Hayzelden   1088   56.58 6 0.52.22 2.0
3 LASER 149518 Neil Grant   1088   61.12 6 0.56.15 3.0
4 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   61.35 6 0.56.36 4.0
5 LASER 96514 Rob Jones   1088   62.43 6 0.57.39 5.0
6 LASER 141953 Mark Brunwin   1088   62.49 6 0.57.44 6.0
7 LASER 170498 James Barlow   1088   63.04 6 0.57.58 7.0
8 COMET 269 Raph   1196   58.28 5 0.58.40 8.0
9 LASER 204967 Mark Foster   1088   64.32 6 0.59.19 9.0
10 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088   65.51 6 1.00.31 10.0

R16 - 9/11 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MERLIN RCKT SH 1126 John Francis   1196   49.49 3 0.41.39 1.0
2 LASER 174489 Mark Hayzelden   1088   47.43 3 0.43.51 2.0
3 LASER 204967 Mark Foster   1088   48.06 3 0.44.13 3.0
4 LASER 96514 Rob Jones   1088   48.36 3 0.44.40 4.0
5 LASER 136028 Simon Lidbetter   1088   48.53 3 0.44.56 5.0
6 LASER 141953 Mark Brunwin   1088   50.04 3 0.46.01 6.0
7 COMET 269 Raph   1196   56.58 3 0.47.38 7.0
8 LASER 170498 James Barlow   1088   53.35 3 0.49.15 8.0
9 LASER 56194 Richard Wedgebury   1088   57.22 3 0.52.44 9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 30
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com