event burgee venue burgee

GTSC Wednesday Evening Pursuit Series 2014

Goring Thames Sailing Club

Results as of 20:28 on June 6, 2015

Overall

Sailed: 17, Discards: 11, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName R1
7/5
R2
14/5
R3
21/5
R4
28/5NS
R5
4/6
R6
11/6
R7
18/6
R8
25/6
R9
2/7
R10
9/7
R11
16/7
R12
23/7
R13
30/7
R14
6/8
R15
13/8
R16
20/8
R17
27/8
R18
3/9
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   (20.0 DNC) 1.0 1.0   (4.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (2.0) (3.0) (2.0) (3.0) (2.0) (20.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 6.0
2nd COMET 810 John Francis   1.0 2.0 (3.0)   (20.0 DNC) (8.0 DNF) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (4.0) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (6.0) 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 11.0
3rd ENTERPRISE 22912 George Stephenson   (20.0 DNC) (5.0) (4.0)   (20.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 (5.0) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (5.0) (6.0) (20.0 DNC) 3.0 2.0 (4.0) 13.0
4th TOPPER 47494 James Barlow   4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)   3.0 5.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 21.0
5th LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   2.0 4.0 (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (8.0 DNF) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (6.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 5.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 21.0
6th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   7.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 3.0 (20.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 DNF (20.0 DNC) 22.0
7th LASER 174943 Simon Lidbetter   3.0 6.0 5.0   1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 6.0 (20.0 DNC) (7.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 23.0
8th COMET 510 Mandy Stoker   5.0 (20.0 DNC) 2.0   5.0 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (9.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 25.0
9th WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 7.5 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 3.0 20.0 DNC 44.5
10th RS Q'BA 254 Raph Demargeah   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 9.0 5.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 49.0
11th ALBACORE 685 Trevor Jackson Pat Jackson (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC)   2.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 50.0
12th COMET 810Y Yvonne Francis   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 52.0
13th ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 54.0
14th LASER 33917 Andy Nicoll   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.5 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 77.5
15th MERLIN RCKT SH 2045 Robin Adams   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 82.0
16th ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 DNF 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 99.0
17th LASER 195864 Matt Brown   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 101.0
18th LASER 141963 Mark Brunwin   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0
19th ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 107.0

One third of races sailed to count (rounded up if necessary). Personal handicap to apply. Winner of each race to start one minute later in subsequent races. This is cumulative, e,g, win 3 races = start 3 minutes later than nominal boat handicap in subsequent races.
Personal handicaps at the end of the series:
Andrew Darke 6 minutes
John Francis 3 minutes
Simon Lidbetter, George Stephenson, Matt Brown, James Barlow, Robin Adams, Pete Barefield, Yvonne Francis 1 minute

R1 - 7/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 810 John Francis   1 1.0
2 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   2 2.0
3 LASER 174943 Simon Lidbetter   3 3.0
4 TOPPER 47494 James Barlow   4 4.0
5 COMET 510 Mandy Stoker   5 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   DNF 7.0

R2 - 14/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 COMET 810 John Francis   2 2.0
3 ALBACORE 685 Trevor Jackson Pat Jackson 3 3.0
4 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   4 4.0
5 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   5 5.0
6 LASER 174943 Simon Lidbetter   6 6.0

R3 - 21/5 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 COMET 510 Mandy Stoker   2 2.0
3 COMET 810 John Francis   3 3.0
4 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   4 4.0
5 LASER 174943 Simon Lidbetter   5 5.0
6 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   6 6.0

R5 - 4/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 174943 Simon Lidbetter   1 1.0
2 ALBACORE 685 Trevor Jackson Pat Jackson 2 2.0
3 TOPPER 47494 James Barlow   3 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   4 4.0
5 COMET 510 Mandy Stoker   5 5.0
6 LASER 33917 Andy Nicoll   6 6.0

R6 - 11/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   2 2.0
3 ALBACORE 685 Trevor Jackson Pat Jackson 3 3.0
4 COMET 510 Mandy Stoker   4 4.0
5 TOPPER 47494 James Barlow   5 5.0
6 COMET 810 John Francis   DNF 8.0
6 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   DNF 8.0

R7 - 18/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   2 2.0
3 TOPPER 47494 James Barlow   3 3.0
4 COMET 510 Mandy Stoker   4 4.0
5 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   DNF 6.0

R8 - 25/6 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   1 1.0
2 LASER 174943 Simon Lidbetter   2 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   3 3.0
4 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   4 4.0
5 COMET 810Y Yvonne Francis   5 5.0
6 RS Q'BA 254 Raph Demargeah   6 6.0

R9 - 2/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 195864 Matt Brown   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   3 3.0
4 COMET 810 John Francis   4 4.0
5 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   5 5.0
6 LASER 174943 Simon Lidbetter   6 6.0

R10 - 9/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 TOPPER 47494 James Barlow   1 1.0
2 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   3 3.0

R11 - 16/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 810 John Francis   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   3 3.0
4 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   4 4.0
5 COMET 510 Mandy Stoker   5 5.0
6 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   6 6.0
7 LASER 174943 Simon Lidbetter   7 7.0

R12 - 23/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1 1.0
2 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   3 3.0
4 RS Q'BA 254 Raph Demargeah   4 4.0

R13 - 30/7 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 MERLIN RCKT SH 2045 Robin Adams   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   3 3.0
4 COMET 810Y Yvonne Francis   4 4.0
5 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   5 5.0
6 COMET 810 John Francis   6 6.0
7 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   7 7.5
7 LASER 33917 Andy Nicoll   7 7.5
9 RS Q'BA 254 Raph Demargeah   9 9.0
10 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas DNF 11.0

R14 - 6/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 MERLIN RCKT SH 2045 Robin Adams   1 1.0
2 COMET 810Y Yvonne Francis   2 2.0
3 COMET 810 John Francis   3 3.0
4 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   4 4.0
5 RS Q'BA 254 Raph Demargeah   5 5.0
6 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   6 6.0
7 ALBACORE 8002 Pat Jackson Trevor Jackson 7 7.0
8 ENTERPRISE 16892 Mary Clucas Bernard Clucas 8 8.0
9 COMET 510 Mandy Stoker   9 9.0

R15 - 13/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 810 John Francis   1 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   3 3.0
4 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   4 4.0
5 RS Q'BA 254 Raph Demargeah   5 5.0
6 LASER 141963 Mark Brunwin   6 6.0

R16 - 20/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   2 2.0
3 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   3 3.0
4 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   DNF 5.0

R17 - 27/8 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   2 2.0
3 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   3 3.0
4 LASER 33917 Andy Nicoll   4 4.0
5 TOPPER 47494 James Barlow   5 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   DNF 7.0

R18 - 3/9 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 810Y Yvonne Francis   1 1.0
2 ALBACORE 685 Trevor Jackson Pat Jackson 2 2.0
3 COMET 810 John Francis   3 3.0
4 ENTERPRISE 22912 George Stephenson   4 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com