event burgee venue burgee

Bart's Bash 2015

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 21:57 on September 23, 2015

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1
20/9
Nett
1st   LASER 149516 Neil Grant 1091 1.0 1.0
2nd   NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield 1064 2.0 2.0
3rd   LASER 174489 Rob Jones 1091 3.0 3.0
4th   ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson 1075 4.0 4.0
5th   COMET 810 John Francis 1200 5.0 5.0
6th   LASER 195864 Matthew Brown 1091 6.0 6.0
7th   LASER 136028 Simon Lidbetter 1091 7.5 7.5
7th   LASER 174943 James Barlow 1091 7.5 7.5
9th   SOLO 4090 Andrew Nicoll 1140 9.0 9.0
10th   TOPPER 28092 Thomas Owen 1340 10.0 10.0
11th   LASER 141953 Mark Brunwin 1091 11.0 11.0
12th   LASER 83585 Neil Champion 1091 12.0 12.0
13th   TOPPER 34073 Alice Bailie 1340 13.0 13.0
14th   TOPPER 28148 Rosie Turtle 1340 14.0 14.0
15th   COMET 691 Max Helmschrott-Bowden 1200 15.0 15.0
16th   TOPPER 47494 Andrew Owen 1340 16.0 16.0
17th   LASER 167943 Simon Home 1091 17.0 17.0
18th   COMET 269 Holly Beer 1200 18.0 18.0
19th   COMET 551 Olivia Condie 1200 19.0 19.0
20th   TOPPER 44041 Jamie Lewis 1340 20.0 20.0
21st   TOPPER 35327 Alicia Condie 1340 21.0 21.0
22nd   COMET 476 John Beer 1200 22.0 22.0
23rd   RS FEVA XL SH 1 Hermione Robson-Hemmings 1193 23.0 23.0
24th   RS FEVA XL SH 2415 Salli Baker 1193 24.0 24.0
25th   TOPPER 32893 Tabitha Home 1340 25.0 25.0
26th   BYTE 1077 Anita Owen 1190 27.0 DNF 27.0
27th   COMET 936 Keith Hathaway 1200 30.0 DNC 30.0
27th   COMET 384 Peter Hunter 1200 30.0 DNC 30.0
27th   COMET 269 Phip Woodhatch 1200 30.0 DNC 30.0

Provisional Results


R1 - 20/9 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   LASER 149516 Neil Grant 1091   64.26 3 0.59.04 1.0
2   NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield 1064   63.42 3 0.59.52 2.0
3   LASER 174489 Rob Jones 1091   65.21 3 0.59.54 3.0
4   ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson 1075   64.36 3 1.00.06 4.0
5   COMET 810 John Francis 1200   74.36 3 1.02.10 5.0
6   LASER 195864 Matthew Brown 1091   70.25 3 1.04.33 6.0
7   LASER 136028 Simon Lidbetter 1091   71.73 3 1.06.12 7.5
7   LASER 174943 James Barlow 1091   71.73 3 1.06.12 7.5
9   SOLO 4090 Andrew Nicoll 1140   76.08 3 1.06.47 9.0
10   TOPPER 28092 Thomas Owen 1340   60.08 2 1.07.19 10.0
11   LASER 141953 Mark Brunwin 1091   74.02 3 1.07.51 11.0
12   LASER 83585 Neil Champion 1091   74.24 3 1.08.12 12.0
13   TOPPER 34073 Alice Bailie 1340   65.00 2 1.12.46 13.0
14   TOPPER 28148 Rosie Turtle 1340   65.20 2 1.13.08 14.0
15   COMET 691 Max Helmschrott-Bowden 1200   58.56 2 1.13.40 15.0
16   TOPPER 47494 Andrew Owen 1340   66.10 2 1.14.04 16.0
17   LASER 167943 Simon Home 1091   81.47 3 1.14.58 17.0
18   COMET 269 Holly Beer 1200   60.13 2 1.15.16 18.0
19   COMET 551 Olivia Condie 1200   60.42 2 1.15.53 19.0
20   TOPPER 44041 Jamie Lewis 1340   68.14 2 1.16.23 20.0
21   TOPPER 35327 Alicia Condie 1340   68.23 2 1.16.33 21.0
22   COMET 476 John Beer 1200   66.00 2 1.22.30 22.0
23   RS FEVA XL SH 1 Hermione Robson-Hemmings 1193   73.21 2 1.32.14 23.0
24   RS FEVA XL SH 2415 Salli Baker 1193   73.45 2 1.32.44 24.0
25   TOPPER 32893 Tabitha Home 1340   66.22 1 2.28.35 25.0
26   BYTE 1077 Anita Owen 1190   DNF     27.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 30
DNFStarted but did not finish 27

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com