event burgee venue burgee

Commodore's Cup 2015

Goring Thames Sailing Club

Results as of 17:35 on June 21, 2015

Junior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
21/6
R2
21/6
Total Nett
1st LASER RADIAL 86769 Sam McCracken   1135 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd LASER 136028 Miles Lidbetter   1091 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd TOPPER 44 Alice Hathaway   1340 4.0 DNC 3.0 7.0 7.0

Senior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
21/6
R2
21/6
Total Nett
1st COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd COMET 831 Andrew Darke   1200 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd COMET 810 John Francis   1200 3.0 3.0 6.0 6.0
4th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 5.0 4.0 9.0 9.0
5th LASER 164993 Rob Jones   1091 4.0 6.0 10.0 10.0
6th LASER 143107 Derek Robinson   1091 9.0 5.0 14.0 14.0
7th LASER 83585 Neil Champion   1091 7.0 7.0 14.0 14.0
8th COMET 476 Raph Demauget   1200 6.0 9.0 15.0 15.0
9th LASER 56194 Richard Wedgebury   1091 10.0 8.0 18.0 18.0
10th RS Q'BA 248 Keith Hathaway Alice Hathaway 1230 8.0 11.0 19.0 19.0
11th LASER RADIAL 141953 Simon Home   1135 12.0 10.0 22.0 22.0
12th COMET 269 Phip Woodhatch   1200 11.0 12.0 23.0 23.0


R1 - Junior Fleet - 21/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 136028 Miles Lidbetter   1091 63.01 6 0.57.46 1.0
2 LASER RADIAL 86769 Sam McCracken   1135 56.22 5 0.59.36 2.0

R2 - Junior Fleet - 21/6 at 16;00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 86769 Sam McCracken   1135 56.11 6 0.49.30 1.0
2 LASER 136028 Miles Lidbetter   1091 56.24 6 0.51.42 2.0
3 TOPPER 44 Alice Hathaway   1340 58.42 4 1.05.43 3.0

R1 - Senior Fleet - 21/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 54.46 6 0.50.29 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200 55.40 5 0.55.40 2.0
3 COMET 810 John Francis   1200 56.16 5 0.56.16 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1091 61.53 6 0.56.43 4.0
5 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 62.48 6 0.59.01 5.0
6 COMET 476 Raph Demauget   1200 59.25 5 0.59.25 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   1091 55.36 5 1.01.09 7.0
8 RS Q'BA 248 Keith Hathaway Alice Hathaway 1230 65.37 5 1.04.01 8.0
9 LASER 143107 Derek Robinson   1091 59.18 5 1.05.13 9.0
10 LASER 56194 Richard Wedgebury   1091 59.40 5 1.05.38 10.0
11 COMET 269 Phip Woodhatch   1200 65.24 4 1.21.45 11.0
12 LASER RADIAL 141953 Simon Home   1135 56.58 3 1.40.23 12.0

R2 - Senior Fleet - 21/6 at 16;00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 48.04 6 0.44.18 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200 56.26 6 0.47.02 2.0
3 COMET 810 John Francis   1200 58.09 6 0.48.28 3.0
4 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 52.26 6 0.49.17 4.0
5 LASER 143107 Derek Robinson   1091 55.16 6 0.50.39 5.0
6 LASER 164993 Rob Jones   1091 55.31 6 0.50.53 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   1091 50.24 5 0.55.26 7.0
8 LASER 56194 Richard Wedgebury   1091 51.24 5 0.56.32 8.0
9 COMET 476 Raph Demauget   1200 60.33 5 1.00.33 9.0
10 LASER RADIAL 141953 Simon Home   1135 54.14 4 1.11.40 10.0
11 RS Q'BA 248 Keith Hathaway Alice Hathaway 1230 61.15 4 1.14.42 11.0
12 COMET 269 Phip Woodhatch   1200 48.30 3 1.20.50 12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 4

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com