event burgee venue burgee

Laser Cup and Singlehanded Championships 2015

Goring Thames Sailing Club

Results as of 18:41 on September 27, 2015

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
27/9
R2
27/9
Total Nett
1st LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1135 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd LASER 195664 Matthew Brown 1088 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd LASER 149516 Neil Grant 1088 2.0 7.0 DNF 9.0 9.0
4th LASER 83585 Neil Champion 1088 5.0 5.0 10.0 10.0
5th LASER 141953 Mark Bronwyn 1088 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
6th LASER 142238 Simon Reed 1088 8.0 DNC 4.0 12.0 12.0
7th LASER 136028 Miles Lidbetter 1088 4.0 8.0 DNC 12.0 12.0

Singlehanded Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
27/9
R2
27/9
Total Nett
1st COMET 810 John Francis 1200 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd COMET 691 Max Helmschrott-Bowden 1200 2.0 6.0 DNC 8.0 8.0
3rd COMET 476 Simon Lidbetter 1200 3.0 6.0 DNC 9.0 9.0
4th BYTE 1077 Anita Owen 1190 4.0 6.0 DNC 10.0 10.0
5th TOPPER 34073 Alice Bailie 1322 6.0 DNF 6.0 DNC 12.0 12.0

R1 - Laser Fleet - 27/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1135 50.22 3 0.44.23 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant 1088 50.45 3 0.46.39 2.0
3 LASER 195664 Matthew Brown 1088 51.15 3 0.47.06 3.0
4 LASER 136028 Miles Lidbetter 1088 61.42 3 0.56.43 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion 1088 63.46 3 0.58.37 5.0

R2 - Laser Fleet - 27/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1135 26.51 2 0.23.39 1.0
2 LASER 195664 Matthew Brown 1088 26.52 2 0.24.42 2.0
3 LASER 141953 Mark Bronwyn 1088 32.05 2 0.29.29 3.0
4 LASER 142238 Simon Reed 1088 32.17 2 0.29.40 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion 1088 34.59 2 0.32.09 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant 1088 DNF     7.0

R1 - Singlehanded Fleet - 27/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 810 John Francis 1200 58.29 3 0.48.44 1.0
2 COMET 691 Max Helmschrott-Bowden 1200 63.55 3 0.53.16 2.0
3 COMET 476 Simon Lidbetter 1200 65.50 3 0.54.52 3.0
4 BYTE 1077 Anita Owen 1190 67.50 3 0.57.00 4.0
5 TOPPER 34073 Alice Bailie 1322 DNF     6.0

R2 - Singlehanded Fleet - 27/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 810 John Francis 1200 32.27 2 0.27.03 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com