event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth Autumn Series 2015

Goring Thames Sailing Club

Results as of 13:06 on November 1, 2015

Junior Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/8
R2
30/8
R3
04/10
R4
4/10
R5
25/10
R6
25/10
R7
1/11
R8
1/11
Nett
1st TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 4.0
2nd TOPPER   Thomas Owen   1340 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0
3rd TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (3.0) 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 8.0
4th TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 3.0 21.0
5th COMET 691 Max Helmschrott-Bowden   1200 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 21.0
6th TOPPER 44041 Dan Martin   1340 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 25.0
7th RS FEVA XL   Eleanor Martin Tabitha Home 1233 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 6.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 26.0

50% -1 of races sailed to count.
Note GTSC operates a "helm to count" scoring system which is not handled well by Sailwave (which can only handle "boat to count"). Therefore only the first boat sailed will be listed, if a helm changes boats that will usually be listed here and the PY rating adjusted.

R1 - Junior Fleet - 30/8 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   10.39 1 0.07.57 1.0

R2 - Junior Fleet - 30/8 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   9.47 1 0.07.18 1.0

R3 - Junior Fleet - 04/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   32.06 3 0.23.57 1.0
2 COMET 691 Max Helmschrott-Bowden   1200   29.15 3 0.24.23 2.0
3 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   38.46 3 0.28.56 3.0
4 RS FEVA XL   Eleanor Martin Tabitha Home 1233   38.10 3 0.30.57 4.0
5 TOPPER 44041 Dan Martin   1340   43.07 2 0.48.16 5.0

R4 - Junior Fleet - 4/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   29.05 2 0.21.42 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   31.01 2 0.23.09 2.0
3 COMET 691 Max Helmschrott-Bowden   1200   28.09 2 0.23.28 3.0
4 TOPPER 44041 Dan Martin   1340   28.34 1 0.42.38 4.0
5 RS FEVA XL   Eleanor Martin Tabitha Home 1233   DNF     6.0

R5 - Junior Fleet - 25/10 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   22.30 2 0.16.47 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   25.32 2 0.19.03 2.0

R6 - Junior Fleet - 25/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   28.02 2 0.20.55 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   29.17 2 0.21.51 2.0

R7 - Junior Fleet - 1/11 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   31.08 1 0.23.14 1.0
2 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   39.56 1 0.29.48 2.0
3 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   41.30 1 0.30.58 3.0

R8 - Junior Fleet - 1/11 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   34.55 1 0.26.03 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   36.42 1 0.27.23 2.0
3 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   38.33 1 0.28.46 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 8
DNFStarted but did not finish 6

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com