event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth Summer Series 2015

Goring Thames Sailing Club

Results as of 14:37 on July 27, 2015

Junior Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
31/5
R2
31/5
R3
7/6
R4
7/6
R5
28/6
R6
28/6
R7
5/7
R8
5/7
R9
19/7
R10
19/7
R11
26/7
R12
26/7
Nett
1st TOPPER   Thomas Owen   1340 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.5 (2.0) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 (4.0) 2.0 1.0 7.5
2nd TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (3.0) 1.0 (4.0) (3.0) (4.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 9.0
3rd RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1233 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 1.0 4.5 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.5
4th TOPPER 44041 Holly Beer   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) 4.0 (5.0) 3.0 3.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 16.0
5th TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 7.0 6.0 7.0 4.5 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 36.5
6th LASER 96514 Rosie Turtle   1091 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 3.0 1.5 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 47.5
7th COMET 551 Olivia Condie   1200 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 13.0 DNF 3.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 68.0
8th RS Q'BA 255 Ella Evernden   1230 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 7.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 70.0
9th TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 76.0
10th TOPPER 47494 Toby Baker   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 4.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 78.0
11th TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 82.0
12th RS FEVA XL SH   Sam Baker   1193 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 6.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 85.0
13th TOPPER 24289 Emily Foster   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 88.0
14th TOPPER 32893 Anna Foster   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 90.0
15th TOPPER 30494 Tom Robson   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 10.0 13.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 95.0
16th TOPPER 44041 Hermione Robson H   1340 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0
17th RS VISION   Jacob Southgate Jacob's 2 Friends 1134 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 103.0

50% + 1 of races sailed to count. NS=Not Sailed
Note Sailwave cannot handle the helm changing boats for different races. so all races will show the first boat sailed but the PY will be adjusted for races where a different boat was sailed.

In races 5 & 6 Rosie Turtle sailed a Topper.
In races 7 & 8 Sam McCracken sailed a RS Feva Single Handed and Olivia Condie sailed a Vision with Elz McCracken.
In races 9 & 10 Emma Bunting crewed for Ella Evernden.


R1 - Junior Fleet - 31/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   27.40 3 0.20.39 1.0
2 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1233   26.25 3 0.21.25 2.0
3 RS Q'BA 255 Ella Evernden   1230   27.07 3 0.22.03 3.0

R2 - Junior Fleet - 31/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   29.59 4 0.22.23 1.0
2 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1233   32.02 4 0.25.59 2.0

R3 - Junior Fleet - 7/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 96514 Rosie Turtle   1091   26.32 3 0.24.19 1.0
2 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   35.15 3 0.26.18 2.0
3 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   26.53 2 0.30.06 3.0

R4 - Junior Fleet - 7/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   26.29 2 0.19.46 1.0
2 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   27.39 2 0.20.38 2.0
3 LASER 96514 Rosie Turtle   1091   22.36 2 0.20.43 3.0

R5 - Junior Fleet - 28/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   19.04 2 0.14.14 1.5
1 LASER 96514 Rosie Turtle   1340   19.05 2 0.14.14 1.5
3 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   20.11 2 0.15.04 3.0
4 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   20.14 2 0.15.06 4.0
5 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   20.19 2 0.15.10 5.0
6 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   21.17 2 0.15.53 6.0
7 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   21.49 2 0.16.17 7.0
8 TOPPER 24289 Emily Foster   1340   21.50 2 0.16.18 8.0
9 TOPPER 32893 Anna Foster   1340   22.05 2 0.16.29 9.0
10 TOPPER 30494 Tom Robson   1340   22.08 2 0.16.31 10.0
11 COMET 551 Olivia Condie   1200   20.30 2 0.17.05 11.0

R6 - Junior Fleet - 28/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   28.15 4 0.21.05 1.0
2 TOPPER   Thomas Owen   1340   28.25 4 0.21.12 2.0
3 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   28.43 4 0.21.26 3.0
4 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   28.50 4 0.21.31 4.0
5 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   29.25 4 0.21.57 5.0
6 LASER 96514 Rosie Turtle   1340   29.29 4 0.22.00 6.0
7 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   36.54 4 0.27.32 7.0
8 TOPPER 24289 Emily Foster   1340   33.27 3 0.33.17 8.0
9 TOPPER 32893 Anna Foster   1340   41.05 2 1.01.19 9.0
10 COMET 551 Olivia Condie   1200   DNF     13.0
10 TOPPER 30494 Tom Robson   1340   DNF     13.0
10 RS VISION   Jacob Southgate Jacob's 2 Friends 1134   DNF     13.0

R7 - Junior Fleet - 5/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1193   24.30 3 0.20.32 1.0
2 TOPPER 47494 Toby Baker   1340   30.16 3 0.22.35 2.0
3 COMET 551 Olivia Condie   1134   26.57 3 0.23.46 3.0
4 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   33.47 3 0.25.13 4.0
5 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   34.17 3 0.25.35 5.0
6 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   35.04 3 0.26.10 6.0
7 RS FEVA XL SH   Sam Baker   1193   31.32 3 0.26.26 7.0
8 TOPPER 44041 Hermione Robson H   1340   35.28 3 0.26.28 8.0

R8 - Junior Fleet - 5/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1193   33.06 5 0.27.45 1.0
2 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   37.38 5 0.28.05 2.0
3 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   38.10 5 0.28.29 3.0
4 TOPPER 47494 Toby Baker   1340   38.52 5 0.29.00 4.0
5 COMET 551 Olivia Condie   1134   35.17 5 0.31.07 5.0
6 RS FEVA XL SH   Sam Baker   1193   38.23 5 0.32.10 6.0
7 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   40.18 4 0.37.36 7.0

R9 - Junior Fleet - 19/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   32.54 2 0.24.33 1.0
2 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   34.08 2 0.25.28 2.0
3 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   35.12 2 0.26.16 3.0
4 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1233   33.27 2 0.27.08 4.5
4 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   36.21 2 0.27.08 4.5
6 RS Q'BA 255 Ella Evernden   1230   33.58 2 0.27.37 6.0

R10 - Junior Fleet - 19/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   25.13 2 0.18.49 1.0
2 TOPPER 44041 Holly Beer   1340   26.14 2 0.19.35 2.0
3 RS FEVA XL 1258 Sam McCracken Max Helmschrott-Bowden 1233   25.15 2 0.20.29 3.0
4 TOPPER   Thomas Owen   1340   27.53 2 0.20.49 4.0
5 TOPPER 44041 Jamie Lewis   1340   28.32 2 0.21.18 5.0
6 RS Q'BA 255 Ella Evernden   1230   DNF     7.0

R11 - Junior Fleet - 26/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   20.04 3 0.14.59 1.0
2 TOPPER   Thomas Owen   1340   24.31 3 0.18.18 2.0

R12 - Junior Fleet - 26/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER   Thomas Owen   1340   26.52 4 0.20.03 1.0
2 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   28.10 4 0.21.01 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com