event burgee venue burgee

Spring Series Points 2015

Goring Thames Sailing Club

Results as of 19:05 on October 30, 2015

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
15/3
R2
15/3
R3
22/3
R4
22/3
R5
29/3 (NS)
R6
29/3 (NS)
R7
5/4
R8
5/4
R9
12/4
R10
12/4
R11
19/4
R12
19/4
R13
26/4
R14
26/4
Nett
1st LASER 140019 Corinna Bailie   1091 1.0 1.0 (2.0) 1.0     (24.0 DNC) (24.0 DNC) (4.0) 2.0 (4.0) (3.0) 2.0 1.0 8.0
2nd COMET 831 Andrew Darke   1200 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (5.0) (24.0 DNC)     2.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 8.0
3rd LASER 164993 Rob Jones   1091 (4.0) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     1.0 3.0 3.0 3.0 (5.0) (6.0) 4.0 3.0 17.0
4th COMET 810 John Francis   1200 2.0 2.0 (6.0) 2.0     (8.0 DNF) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 4.0 17.0
5th LASER 204887 Mark Foster   1091 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 3.0     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 5.0 8.0 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 31.0
6th LASER 33917 Andy Nicoll   1091 5.0 4.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC)     4.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 8.0 33.0
7th COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     6.0 (24.0 DNC) 2.0 6.0 3.0 4.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 45.0
8th TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 8.0 10.0 9.0 10.0 10.0 DNF 56.0
9th COMET 551 Raph Demangeat   1200 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 11.0 10.0 7.0 7.0 67.0
10th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 5.0 DNF     (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 6.0 72.0
11th LASER 174489 Mark Hayzelden   1091 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 1.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 75.0
12th LASER 149516 Neil Grant   1091 3.0 (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 85.0
13th LASER RADIAL 143107 Derek Robinson   1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 12.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 5.0 92.0
14th ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 103.0
15th LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 105.0
16th TOPPER 28148 Rosie Turtle   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 106.0
17th TOPPER 24284 Emily Foster   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 111.0
18th ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1045 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 8.0 24.0 DNC 24.0 DNC 113.0
19th MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1036 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 123.0
20th COMET 810 Yvonne Francis   1200 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 125.0
21st TOPPER   Thomas Owen   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0
22nd LASER 174493 James Barlow   1091 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 129.0
23rd LASER 56194 Richard Wedgebury   1091 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)     (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 130.0

Odd numbered races run as pursuit races, even numbers as handicap races.
In Race 3 & 13 John Francis sailed his Merlin Rocket with Yvonne Francis as his crew.
Races 5 & 6 were not sailed due to high winds.
In race 7 John Francis sailed his Merlin Rocket Single Handed.
In races 9 & 10 Rob Jones & Mark Foster sailed a Laser Radial.
In races 13 & 14 Derek Robinson sailed a Standard Laser.

R1 - 15/3 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 1 1.0
2 COMET 810 John Francis   1200 2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1091 3 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1091 4 4.0
5 LASER 33917 Andy Nicoll   1091 5 5.0

R2 - 15/3 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   34.27 2 0.31.35 1.0
2 COMET 810 John Francis   1200   40.56 2 0.34.07 2.0
3 LASER 33917 Andy Nicoll   1091   DNF     4.0

R3 - 22/3 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091 1 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 2 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1091 3 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1091 4 4.0
5 COMET 831 Andrew Darke   1200 5 5.0
6 COMET 810 John Francis   1200 6 6.0
7 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 7 7.0
8 COMET 551 Raph Demangeat   1200 8 8.0

R4 - 22/3 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   24.44 2 0.22.40 1.0
2 COMET 810 John Francis   1200   39.03 2 0.32.33 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1091   39.16 2 0.35.59 3.0
4 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   DNF     5.0

R7 - 5/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 164993 Rob Jones   1091 1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200 2 2.0
3 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   1036 3 3.0
4 LASER 33917 Andy Nicoll   1091 4 4.0
5 COMET 810 Yvonne Francis   1200 5 5.0
6 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 6 6.0
7 COMET 810 John Francis   1200 DNF 8.0

R8 - 5/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   37.58 4 0.31.38 1.0
2 COMET 810 John Francis   1200   38.30 4 0.32.05 2.0
3 LASER 164993 Rob Jones   1091   43.38 4 0.40.00 3.0
4 LASER 33917 Andy Nicoll   1091   60.00 4 0.55.00 4.0

R9 - 12/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091 1 1.0
2 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 2 2.0
3 LASER 164993 Rob Jones   1091 3 3.0
4 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 4 4.0
5 LASER 204887 Mark Foster   1091 5 5.0
6 TOPPER 28148 Rosie Turtle   1340 6 6.0
7 TOPPER   Thomas Owen   1340 7 7.0
8 TOPPER 24284 Emily Foster   1340 8 8.0
9 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 9 9.0
10 LASER 56194 Richard Wedgebury   1091 10 10.0
11 LASER RADIAL 143107 Derek Robinson   1135 DNF 12.0

R10 - 12/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   42.20 7 0.38.48 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   42.39 7 0.39.06 2.0
3 LASER 164993 Rob Jones   1135   48.01 7 0.42.18 3.0
4 TOPPER 28148 Rosie Turtle   1340   48.40 6 0.42.22 4.0
5 LASER 204887 Mark Foster   1135   48.52 7 0.43.03 5.0
6 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   47.47 7 0.44.02 6.0
7 TOPPER 24284 Emily Foster   1340   48.55 5 0.51.06 7.0
8 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   42.45 4 0.55.50 8.0

R11 - 19/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200 1 1.0
2 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045 2 2.0
3 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 3 3.0
4 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 4 4.0
5 LASER 164993 Rob Jones   1091 5 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   1091 6 6.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135 7 7.0
8 LASER 204887 Mark Foster   1091 8 8.0
9 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1045 9 9.0
10 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 10 10.0
11 COMET 551 Raph Demangeat   1200 11 11.0

R12 - 19/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   54.04 5 0.45.03 1.0
2 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   53.16 5 0.46.56 2.0
3 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   51.13 5 0.46.57 3.0
4 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   52.14 5 0.48.08 4.0
5 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045   51.24 5 0.49.11 5.0
6 LASER 164993 Rob Jones   1091   54.10 5 0.49.39 6.0
7 LASER 204887 Mark Foster   1091   54.16 5 0.49.44 7.0
8 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1045   54.58 5 0.52.36 8.0
9 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   59.00 4 0.55.02 9.0
10 COMET 551 Raph Demangeat   1200   55.37 4 0.57.56 10.0

R13 - 26/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200 1 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 2 2.0
3 LASER RADIAL 143107 Derek Robinson   1135 3 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1091 4 4.0
5 COMET 810 John Francis   1200 5 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 6 6.0
7 COMET 551 Raph Demangeat   1200 7 7.0
8 LASER 33917 Andy Nicoll   1091 8 8.0
9 LASER 174493 James Barlow   1091 9 9.0
10 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340 10 10.0

R14 - 26/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   49.26 4 0.45.19 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200   56.23 4 0.46.59 2.0
3 LASER 164993 Rob Jones   1091   52.23 4 0.48.01 3.0
4 COMET 810 John Francis   1200   57.47 4 0.48.09 4.0
5 LASER RADIAL 143107 Derek Robinson   1091   56.26 4 0.51.44 5.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   55.27 4 0.52.07 6.0
7 COMET 551 Raph Demangeat   1200   49.56 3 0.55.29 7.0
8 LASER 33917 Andy Nicoll   1091   49.53 3 1.00.58 8.0
9 TOPPER 34073 Alice Bailie   1340   DNF     10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com