event burgee venue burgee

GTSC Summer Series Points 2015

GTSC

Results as of 20:29 on September 19, 2015

Overall

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
10/5
R2
24/5
R3
7/6
R4
14/6
R5
28/6
R6
12/7
R7
19/7
R8
26/7
R9
2/8
R10
9/8
R11
16/8
R12
23/8
R13
30/8
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (2.0) 1.0 6.0
2nd LASER 174489 Mark Hayzelden   1091 1.0 (30.0 DNC) 1.0 (30.0 DNC) 1.0 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 1.0 1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 7.0
3rd LASER 140019 Corinna Bailie   1091 (7.0 DNF) (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 2.0 (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 15.0
4th LASER 136808 Simon Lidbetter   1091 (30.0 DNC) 6.0 5.0 3.0 5.0 5.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 28.0
5th LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135 (30.0 DNC) (10.0 DNF) (30.0 DNC) 5.0 4.0 (30.0 DNC) 5.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 4.0 9.0 DNF 30.0
6th LASER 195864 Matt Brown   1091 (30.0 DNC) 3.0 9.0 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 10.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 2.0 58.0
7th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 (30.0 DNC) 1.0 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 2.0 1.0 30.0 DNC 66.0
8th ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   1075 (30.0 DNC) 4.0 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 5.0 DNF 8.0 30.0 DNC 83.0
9th LASER 141953 Mark Brunwin   1091 4.0 (30.0 DNC) 8.0 (30.0 DNC) 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 5.0 84.0
10th LASER 83585 Neil Champion   1091 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 13.0 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 3.0 88.0
11th ALBACORE 7188 Trevor Jackson Jill Marsden 1045 (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 99.0
12th LASER 164993 Rob Jones   1091 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC) 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 5.0 30.0 DNC 101.0
13th LASER 204887 Mark Foster   1091 3.0 (30.0 DNC) 10.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 3.0 30.0 DNC 106.0
14th MERLIN RCKT SH 1124 John Francis   1036 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 7.0 9.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 108.0
15th LASER 33917 Andy Nicoll   1091 (30.0 DNC) 8.0 (30.0 DNC) 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 111.0
16th COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 12.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 9.0 DNF 113.0
17th COMET 511 Raph Demangeat   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 11.0 (30.0 DNC) 8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 4.0 113.0
18th LASER 33917 Roger Wood   1091 2.0 5.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 127.0
19th COMET 269 Alice Bailie   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 (30.0 DNC) 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 130.0
20th COMET 269 Phip Woodhatch   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 9.0 (30.0 DNC) 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 135.0
21st LASER 149516 Neil Grant   1091 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 5.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 155.0
22nd LASER 56194 Richard Wedgbury   1091 5.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 155.0
23rd LASER 142238 Simon Reed   1091 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 156.0
24th COMET 467 Helen Moody   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 30.0 DNC 157.0
25th LASER 4.7 174943 Miles Lidbetter   1195 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 157.0
26th ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1045 (30.0 DNC) 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 157.0
27th COMET 269 Olivia Condie   1200 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 10.0 DNF 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 160.0
28th LASER 96514 Rosie Turtle   1091 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 14.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 164.0
29th RS VISION 705 Adrian Southgate Ben Southgate 1134 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 16.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 166.0

50% -1 of races sailed to count.
Note GTSC operates a "helm to count" scoring system which is not handled well by Sailwave (which can only handle "boat to count"). Therefore only the first boat sailed will be listed, if a helm changes boats that will usually be listed here and the PY rating adjusted.

R1 - 10/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091 1 1.0
2 LASER 33917 Roger Wood   1091 2 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1091 3 3.0
4 LASER 141953 Mark Brunwin   1091 4 4.0
5 LASER 56194 Richard Wedgbury   1091 5 5.0
6 LASER 140019 Corinna Bailie   1091 DNF 7.0

R2 - 24/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   43.33 3 0.40.56 1.0
2 ALBACORE 7188 Trevor Jackson Jill Marsden 1045   45.02 3 0.43.06 2.0
3 LASER 195864 Matt Brown   1091   47.39 3 0.43.41 3.0
4 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   1075   48.35 3 0.45.12 4.0
5 LASER 33917 Roger Wood   1091   49.24 3 0.45.17 5.0
6 LASER 136808 Simon Lidbetter   1091   50.39 3 0.46.26 6.0
7 ALBACORE 8002 Pat Jackson Phip Woodhatch 1045   51.18 3 0.49.05 7.0
8 LASER 33917 Andy Nicoll   1091   59.35 3 0.54.37 8.0
9 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   DNF     10.0

R3 - 7/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   56.54 5 0.52.09 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   61.19 5 0.57.38 2.0
3 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   62.55 5 0.57.40 3.0
4 COMET 269 Alice Bailie   1200   72.00 5 1.00.00 4.0
5 LASER 136808 Simon Lidbetter   1091   68.07 5 1.02.26 5.0
6 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   1091   69.03 5 1.03.17 6.0
7 MERLIN RCKT SH 1124 John Francis   1036   66.25 5 1.04.07 7.0
8 LASER 141953 Mark Brunwin   1091   56.54 4 1.05.12 8.0
9 LASER 195864 Matt Brown   1091   57.20 4 1.05.41 9.0
10 LASER 204887 Mark Foster   1091   57.47 4 1.06.12 10.0
11 COMET 511 Raph Demangeat   1200   64.14 4 1.06.55 11.0
12 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   59.00 4 1.07.58 12.0
13 LASER 83585 Neil Champion   1091   60.55 4 1.09.48 13.0
14 LASER 96514 Rosie Turtle   1091   62.50 4 1.11.59 14.0
15 RS VISION 705 Adrian Southgate Ben Southgate 1134   DNF     16.0

R4 - 14/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   1.04.24 5 0.53.40 1.0
2 LASER 164993 Rob Jones   1091   1.02.15 5 0.57.03 2.0
3 LASER 136808 Simon Lidbetter   1091   1.02.24 5 0.57.12 3.0
4 LASER 195864 Matt Brown   1091   1.03.26 5 0.58.09 4.0
5 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   1.06.57 5 0.58.59 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1091   1.12.20 5 1.06.18 6.0
7 LASER 33917 Andy Nicoll   1091   1.15.50 5 1.09.30 7.0
8 MERLIN RCKT SH 1124 John Francis   1036   DNF     9.0

R5 - 28/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   44.55 5 0.41.10 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   45.42 5 0.41.53 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1200   52.57 5 0.44.08 3.0
4 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1195   55.35 5 0.46.31 4.0
5 LASER 136808 Simon Lidbetter   1091   53.42 5 0.49.13 5.0
6 COMET 269 Alice Bailie   1340   53.16 4 0.49.41 6.0
7 LASER 141953 Mark Brunwin   1091   54.26 5 0.49.54 7.0
8 COMET 511 Raph Demangeat   1200   54.33 4 0.56.49 8.0
9 COMET 269 Phip Woodhatch   1200   58.13 4 1.00.39 9.0

R6 - 12/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   60.39 9 0.50.33 1.0
2 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   57.05 9 0.52.19 2.0
3 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   57.22 9 0.52.35 3.0
4 LASER 164993 Rob Jones   1135   57.46 8 0.57.15 4.0
5 LASER 136808 Simon Lidbetter   1091   57.14 8 0.59.01 5.0

R7 - 19/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   58.23 6 0.48.39 1.0
2 MERLIN RCKT SH 1124 John Francis   1200   60.21 6 0.50.18 2.0
3 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   54.55 6 0.50.20 3.0
4 ALBACORE 7188 Trevor Jackson Jill Marsden 1045   55.32 6 0.53.09 4.0
5 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1195   58.50 5 0.59.05 5.0
6 COMET 269 Phip Woodhatch   1200   62.30 4 1.18.08 6.0

R8 - 26/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   63.48 6 0.53.10 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   58.52 6 0.53.57 2.0

R9 - 2/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   50.39 5 0.42.13 1.0
2 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   45.49 5 0.42.14 2.0

R10 - 9/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   42.20 4 0.38.48 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1091   46.34 4 0.42.41 2.0
3 ALBACORE 7188 Trevor Jackson Jill Marsden 1045   47.33 4 0.45.30 3.0
4 LASER 136808 Simon Lidbetter   1200   43.38 3 0.48.29 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1091   53.12 4 0.48.46 5.0
6 LASER 142238 Simon Reed   1091   55.49 4 0.51.10 6.0
7 LASER 4.7 174943 Miles Lidbetter   1195   49.20 3 0.55.03 7.0
8 LASER 195864 Matt Brown   1091   DNF     10.0
8 COMET 269 Olivia Condie   1200   DNF     10.0

R11 - 16/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Mark Hayzelden   1091   46.55 3 0.43.00 1.0
2 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   54.07 3 0.50.52 2.0
3 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   58.06 3 0.51.11 3.0
4 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   1075   DNF     5.0

R12 - 23/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   41.12 4 0.38.43 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200   48.26 4 0.40.22 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1091   44.42 4 0.40.58 3.0
4 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   46.36 4 0.41.03 4.0
5 LASER 164993 Rob Jones   1091   45.27 4 0.41.40 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1091   50.52 4 0.46.37 6.0
7 COMET 467 Helen Moody   1200   42.42 3 0.47.27 7.0
8 ENTERPRISE SH 12828 Derek Robinson   1075   51.04 4 0.47.30 8.0

R13 - 30/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   50.23 3 0.41.59 1.0
2 LASER 195864 Matt Brown   1091   49.26 3 0.45.19 2.0
3 LASER 83585 Neil Champion   1091   51.40 3 0.47.21 3.0
4 COMET 511 Raph Demangeat   1200   59.40 3 0.49.43 4.0
5 LASER 141953 Mark Brunwin   1091   65.45 3 1.00.16 5.0
6 LASER 33917 Andy Nicoll   1140   52.14 2 1.08.44 6.0
7 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1135   DNF     9.0
7 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1085   DNF     9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 30
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com