event burgee venue burgee

Laser Cup and Singlehanded Championships 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 15:50 on October 22, 2016

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
25/9
R2
25/9
Total Nett
1st LASER RADIAL 149516 Neil Grant 1135 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd LASER 174489 Rob Jones 1088 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd LASER 96514 Arran Constantine 1088 3.0 2.0 5.0 5.0
4th LASER 83585 Neil Champion 1088 5.0 5.0 DNF 10.0 10.0
5th LASER 4.7 96451 Emily Foster 1195 4.0 7.0 DNC 11.0 11.0
6th LASER 4.7 156258 Elspeth Drew 1195 7.0 DNF 7.0 DNC 14.0 14.0

Singlehanded Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
25/9
R2
25/9
Total Nett
1st COMET 384 Peter Hunter 1200 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd COMET 831 Andrew Darke 1200 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd COMET 810 John Francis 1200 3.0 5.0 DNC 8.0 8.0
4th COMET 551 Harvey Stoker 1200 4.0 5.0 DNC 9.0 9.0

R1 - Laser Fleet - 25/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174489 Rob Jones 1088 53.26 6 0.49.07 1.0
2 LASER RADIAL 149516 Neil Grant 1135 57.13 6 0.50.25 2.0
3 LASER 96514 Arran Constantine 1088 55.59 6 0.51.27 3.0
4 LASER 4.7 96451 Emily Foster 1195 61.50 6 0.51.45 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion 1088 60.28 6 0.55.35 5.0
6 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew 1195 DNF     7.0

R2 - Laser Fleet - 25/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 149516 Neil Grant 1135 58.33 7 0.51.35 1.0
2 LASER 96514 Arran Constantine 1088 58.18 7 0.53.35 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones 1088 60.52 7 0.55.57 3.0
4 LASER 83585 Neil Champion 1088 DNF     5.0

R1 - Singlehanded Fleet - 25/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 384 Peter Hunter 1200 58.05 6 0.48.24 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke 1200 58.12 6 0.48.30 2.0
3 COMET 810 John Francis 1200 58.47 6 0.48.59 3.0
4 COMET 551 Harvey Stoker 1200 58.34 5 0.58.34 4.0

R2 - Singlehanded Fleet - 25/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 384 Peter Hunter 1200 56.22 6 0.46.58 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke 1200 56.45 6 0.47.18 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com