event burgee venue burgee

GTSC Autumn Series Points 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 17:52 on November 12, 2016

Overall

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
4/9
R2
4/9
R3
11/9
R4
11/9
R5
09/10
R6
09/10
R7
16/10
R8
16/10
R9
23/10
R10
23/10
R11
30/10
R12
30/10
R13
06/11
R14
06/11
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 8.0
2nd LASER 204887 Mark Foster   1095 (3.0) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 (7.0) 2.0 14.0
3rd LASER 149516 Neil Grant   1095 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 3.0 4.0 16.0
4th LASER 207408 Simon Lidbetter   1095 2.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 11.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 (23.0 DNC) 31.0
5th LASER 83585 Neil Champion   1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (10.0) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 3.0 4.0 2.0 8.0 5.0 34.0
6th COMET 384 Peter Hunter   1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 7.0 DNF 42.0
7th LASER 174489 Rob Jones   1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 3.0 49.0
8th WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 7.0 4.0 3.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 73.0
9th SOLO 4071 Andy Nicoll   1140 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 99.0
10th LASER 96514 Arran Constantine   1095 (23.0 DNC) 5.0 DNF 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 102.0
11th LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 1.0 118.0
12th ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   1073 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 122.0
13th LASER 141953 Mark Brunwin   1095 4.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 122.0
14th LASER 4.7 142409 Emily Foster   1195 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 123.0
15th ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 124.0
16th LASER 174496 James Barlow   1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.0 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 125.0
17th LASER 195864 Matt Brown   1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 126.0
18th COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1086 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) 11.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 132.0
19th LASER 206851 Mark Hayzelden   1095 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 139.0
20th COMET 476 Derek Robinson   1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 140.0
21st COMET 691 Ian Helmschrott-Bowden   1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 146.0
22nd COMET 810 John Francis   1200 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 DNF (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 149.0

50% -1 of races sailed to count.
Note GTSC operates a "helm to count" scoring system which is not handled well by Sailwave (which can only handle "boat to count"). Therefore only the first boat sailed will be listed, if a helm changes boats that will usually be listed here and the PY rating adjusted.

R1 - 4/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1095   62.20 4 0.56.56 1.0
2 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   65.03 4 0.59.24 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1095   66.37 4 1.00.50 3.0
4 LASER 141953 Mark Brunwin   1095   71.52 4 1.05.38 4.0

R2 - 4/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   55.23 5 0.50.35 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   1095   55.30 5 0.50.41 2.0
3 LASER 141953 Mark Brunwin   1095   58.30 5 0.53.25 3.0
4 LASER 96514 Arran Constantine   1095   DNF     5.0

R3 - 11/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200 1 1.0
2 COMET 476 Derek Robinson   1200 2 2.0
3 LASER 96514 Arran Constantine   1095 3 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   1095 4 4.0
5 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045 5 5.0
6 LASER 195864 Matt Brown   1095 6 6.0
7 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067 7 7.0
8 COMET 691 Ian Helmschrott-Bowden   1200 8 8.0
9 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140 9 9.0
10 LASER 83585 Neil Champion   1095 10 10.0

R4 - 11/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   50.37 5 0.42.11 1.0
2 LASER 96514 Arran Constantine   1095   48.34 5 0.44.21 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1095   49.12 5 0.44.56 3.0
4 ALBACORE 685 Trevor Jackson Jill Marsden 1045   47.43 5 0.45.40 4.0
5 LASER 195864 Matt Brown   1095   51.20 5 0.46.53 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1095   55.02 5 0.50.16 6.0
7 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067   54.28 5 0.51.03 7.0
8 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140   59.38 5 0.52.19 8.0

R5 - 09/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200 1 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   1095 2 2.0
3 COMET 384 Peter Hunter   1200 3 3.0
4 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067 4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095 5 5.0
6 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1086 6 6.0

R6 - 09/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   48.18 3 0.40.15 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1200   53.20 3 0.44.27 2.0
3 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1076   53.35 3 0.49.48 3.0

R7 - 16/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1095   55.21 6 0.50.33 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200   64.22 6 0.53.38 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1095   59.11 6 0.54.03 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1136   61.49 6 0.54.25 4.0
5 LASER 4.7 142409 Emily Foster   1195   55.43 5 0.55.57 5.0
6 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1076   62.49 6 0.58.23 6.0
7 LASER 174489 Rob Jones   1095   65.19 6 0.59.39 7.0
8 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   DNF     11.0
8 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 1086   DNF     11.0
8 COMET 810 John Francis   1200   DNF     11.0

R8 - 16/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   48.10 5 0.40.08 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   1095   45.39 5 0.41.41 2.0
3 LASER 4.7 142409 Emily Foster   1195   51.43 5 0.43.17 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   1095   52.29 5 0.47.56 4.0

R9 - 23/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1095   48.38 4 0.44.25 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1200   1.00.39 4 0.50.33 2.0
3 ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   1073   55.03 4 0.51.18 3.0
4 LASER 204887 Mark Foster   1095   58.32 4 0.53.27 4.0
5 LASER 174496 James Barlow   1095   58.52 4 0.53.46 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   1095   60.35 4 0.55.20 6.0
7 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140   49.04 3 0.57.23 7.0

R10 - 23/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 384 Peter Hunter   1200   32.30 2 0.27.05 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   1095   29.47 2 0.27.12 2.0
3 LASER 83585 Neil Champion   1095   31.08 2 0.28.26 3.0
4 ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   1073   31.20 2 0.29.12 4.0
5 LASER 174496 James Barlow   1095   32.10 2 0.29.23 5.0
6 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140   20.21 1 0.35.42 6.0

R11 - 30/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1095   1.00.43 7 0.55.27 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   1095   1.01.17 7 0.55.58 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   1.00.53 6 1.04.52 3.0
4 LASER 83585 Neil Champion   1095   1.01.53 6 1.05.56 4.0

R12 - 30/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 204887 Mark Foster   1095   32.16 3 0.29.28 1.0
2 LASER 83585 Neil Champion   1095   40.25 3 0.36.55 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   43.28 3 0.39.42 3.0

R13 - 06/11 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1200   57.32 6 0.47.57 1.0
2 LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195   58.40 6 0.49.06 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1136   56.06 6 0.49.23 3.0
4 COMET 384 Peter Hunter   1200   59.51 6 0.49.53 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1136   1.01.05 6 0.53.46 5.0
6 LASER 207408 Simon Lidbetter   1095   59.12 6 0.54.04 6.0
7 LASER 204887 Mark Foster   1095   1.02.00 6 0.56.37 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1095   1.07.57 6 1.02.03 8.0

R14 - 06/11 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195   52.33 5 0.43.58 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   1095   48.16 5 0.44.05 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1136   51.33 5 0.45.23 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1136   52.23 5 0.46.07 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   1095   57.18 5 0.52.20 5.0
6 COMET 384 Peter Hunter   1200   DNF     7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com