event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth (U18) Series 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 22:23 on October 31, 2016

Junior Fleet

Sailed: 26, Discards: 17, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
6/3
R2
6/3 (NS)
R3
20/3 (NS)
R4
20/3 (NS)
R5
24/4
R6
24/4
R7
15/5
R8
15/5
R9
22/5
R10
22/5
R11
29/5
R12
29/5
R13
5/6
R14
5/6
R15
19/6
R16
19/6
R17
10/7
R18
10/7
R19
17/7
R20
17/7
R21
28/8
R22
28/8
R23
11/9
R24
11/9
R25
2/10
R26
2/10
R27
23/10
R28
23/10
R29
30/10
R30
30/10
Nett
1st TOPPER 44041 Holly Beer   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (3.0) (20.0 DNC)   11.0
2nd LASER RADIAL   Emily Foster   1136 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (3.0) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0   14.0
3rd TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2.0       (5.0) 2.0 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (3.0) (3.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 2.0 2.0   16.0
4th COMET 551 Olivia Condie   1200 3.0       2.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (6.0) 3.0 2.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (5.0) 5.0 (20.0 DNC)   28.0
5th TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (6.0) (6.0) (20.0 DNC)   28.0
6th TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 (20.0 DNC)       1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC   32.0
7th TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 (20.0 DNC)       3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC   50.0
8th TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   75.0
9th RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0   98.0
10th RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 4.0       4.0 5.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   99.0
11th TOPPER 30494 Tom Robson   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   118.0
12th TOPPER 24289 Anna Foster   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   122.0
13th LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 1.0       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   123.0
14th RS FEVA XL SH 1258 Cameron Hunter   1195 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 4.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0   130.0
15th TOPPER 44041 Tabitha Home   1340 5.0       6.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   137.0
16th TOPPER 44041 Natasha Young   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   144.0
17th TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   144.0
18th TOPPER 35327 Hattie Baker   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 4.0 20.0 DNC   148.0
19th TOPPER   Thomas Owen   1340 (20.0 DNC)       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   164.0

50% + 1 of races sailed to count. NS=Not Sailed
Note Sailwave cannot handle the helm changing boats for different races. so all races will show the first boat sailed but the PY will be adjusted for races where a different boat was sailed.

Races 2-4 were cancelled due to Stream Increasing or Red Boards being displayed.
Race 30 was not sailed due to lack of wind.

R1 - Junior Fleet - 6/3 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 1 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2 2.0
3 COMET 551 Olivia Condie   1200 3 3.0
4 RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 4 4.0
5 TOPPER 44041 Tabitha Home   1340 5 5.0

R5 - Junior Fleet - 24/4 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 COMET 551 Olivia Condie   1200 2 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 3 3.0
4 RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 4 4.0
5 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 5 5.0
6 TOPPER 44041 Tabitha Home   1340 6 6.0

R6 - Junior Fleet - 24/4 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 3 3.0
4 COMET 551 Olivia Condie   1200 4 4.0
5 RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 5 5.0
6 TOPPER 44041 Tabitha Home   1340 6 6.0

R7 - Junior Fleet - 15/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2 2.0
3 RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 3 3.0

R8 - Junior Fleet - 15/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 1 1.0
2 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 2 2.0
3 RS FEVA XL   Alice Bailie Emily Foster 1233 3 3.0

R9 - Junior Fleet - 22/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 2 2.0
3 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 3 3.0
4 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 4 4.0

R10 - Junior Fleet - 22/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 3 3.0
4 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 4 4.0

R11 - Junior Fleet - 29/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340 2 2.0

R12 - Junior Fleet - 29/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340 2 2.0

R13 - Junior Fleet - 5/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 2 2.0
3 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 3 3.0
4 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 4 4.0
5 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 5 5.0
6 TOPPER 30494 Tom Robson   1340 6 6.0
7 TOPPER 24289 Anna Foster   1340 7 7.0

R14 - Junior Fleet - 5/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 2 2.0
3 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 3 3.0
4 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 4 4.0
5 TOPPER 24289 Anna Foster   1340 5 5.0
6 TOPPER 30494 Tom Robson   1340 6 6.0
7 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 7 7.0

R15 - Junior Fleet - 19/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 2 2.0
3 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 3 3.0

R16 - Junior Fleet - 19/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 2 2.0
3 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 3 3.0

R17 - Junior Fleet - 10/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 1 1.0
2 TOPPER 30494 Tom Robson   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 3 3.0
4 TOPPER   Thomas Owen   1340 4 4.0
5 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 5 5.0
6 COMET 551 Olivia Condie   1200 6 6.0

R18 - Junior Fleet - 10/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 2 2.0
3 COMET 551 Olivia Condie   1200 3 3.0
4 TOPPER 30494 Tom Robson   1340 4 4.0

R19 - Junior Fleet - 17/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 1 1.0
2 COMET 551 Olivia Condie   1200 2 2.0
3 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 3 3.0
4 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 4 4.0
5 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 5 5.0

R20 - Junior Fleet - 17/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 1 1.0
2 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 2 2.0
3 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 3 3.0
4 COMET 551 Olivia Condie   1200 4 4.0
5 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 5 5.0

R21 - Junior Fleet - 28/8 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Natasha Young   1340 2 2.0

R22 - Junior Fleet - 28/8 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Natasha Young   1340 2 2.0

R23 - Junior Fleet - 11/9 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 551 Olivia Condie   1200 1 1.0
2 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 3 3.0
4 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 4 4.0
5 TOPPER 24289 Anna Foster   1340 5 5.0

R24 - Junior Fleet - 11/9 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 2 2.0
3 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 3 3.0
4 COMET 551 Olivia Condie   1200 4 4.0
5 TOPPER 24289 Anna Foster   1340 5 5.0

R25 - Junior Fleet - 2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 1 1.0
2 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 2 2.0
3 RS FEVA XL SH 1258 Cameron Hunter   1195 3 3.0

R26 - Junior Fleet - 2/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 1 1.0
2 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 2 2.0
3 RS FEVA XL SH 1258 Cameron Hunter   1195 DNF 4.0

R27 - Junior Fleet - 23/10 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 1 1.0
2 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 2 2.0
3 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 3 3.0
4 TOPPER 35327 Hattie Baker   1340 4 4.0
5 COMET 551 Olivia Condie   1200 5 5.0
6 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 6 6.0

R28 - Junior Fleet - 23/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 1 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Holly Beer   1340 3 3.0
4 TOPPER 35327 Hattie Baker   1340 4 4.0
5 COMET 551 Olivia Condie   1200 5 5.0
6 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 6 6.0

R29 - Junior Fleet - 30/10 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL   Emily Foster   1136 1 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2 2.0
3 RS FEVA XL SH 1258 Cameron Hunter   1195 3 3.0
4 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1233 4 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish 4

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com