event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth Summer Series 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 19:45 on September 30, 2016

Junior Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
29/5
R2
29/5
R3
5/6
R4
5/6
R5
19/6
R6
19/6
R7
10/7
R8
10/7
R9
17/7
R10
17/7
Nett
1st TOPPER 47494 Holly Beer   1340 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0
2nd TOPPER 32893 Alicia Condie   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 4.0 3.0 18.0
3rd LASER RADIAL 44565 Emily Foster   1136 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 2.0 24.0
4th TOPPER 47494 Sophie Robson   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 25.0
5th LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1195 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 3.0 2.0 4.0 30.0
6th TOPPER 47494 Charlie Merryweather   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 32.0
7th LASER 100287 Tom Robson   1091 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 33.0
8th LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 47.0
9th TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 48.0
10th TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 49.0
11th TOPPER 35324 Jamie Lewis   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0
12th RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1235 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 5.0 55.0
13th TOPPER 24289 Anna Foster   1340 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 57.0
14th BYTE 1077 Tom Owen   1190 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 64.0

50% + 1 of races sailed to count. NS=Not Sailed
Note Sailwave cannot handle the helm changing boats for different races. so all races will show the first boat sailed but the PY will be adjusted for races where a different boat was sailed.

R1 - Junior Fleet - 29/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   10.40 1 0.07.58 1.0
2 TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340   19.10 1 0.14.18 2.0

R2 - Junior Fleet - 29/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   21.16 2 0.15.52 1.0
2 TOPPER 32893 Eleanor Duncan   1340   29.20 2 0.21.53 2.0

R3 - Junior Fleet - 5/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   29.26 4 0.21.58 1.0
2 LASER RADIAL 44565 Emily Foster   1136   26.21 4 0.23.12 2.0
3 TOPPER 32893 Alicia Condie   1340   32.19 4 0.24.07 3.0
4 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   33.46 4 0.25.12 4.0
5 TOPPER 47494 Charlie Merryweather   1340   27.50 3 0.27.42 5.0
6 LASER 100287 Tom Robson   1091   31.39 4 0.29.01 6.0
7 TOPPER 24289 Anna Foster   1340   29.54 3 0.29.45 7.0

R4 - Junior Fleet - 5/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   35.15 4 0.26.18 1.0
2 LASER RADIAL 44565 Emily Foster   1136   30.17 4 0.26.39 2.0
3 TOPPER 32893 Alicia Condie   1340   38.58 4 0.29.05 3.0
4 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   39.37 4 0.29.34 4.0
5 TOPPER 24289 Anna Foster   1340   39.58 4 0.29.50 5.0
6 LASER 100287 Tom Robson   1091   34.57 4 0.32.02 6.0
7 TOPPER 47494 Charlie Merryweather   1340   39.37 3 0.39.25 7.0

R5 - Junior Fleet - 19/6 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   33.30 6 0.25.00 1.0
2 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   34.55 6 0.26.03 2.0
3 TOPPER 35324 Jamie Lewis   1340   34.56 6 0.26.04 3.0

R6 - Junior Fleet - 19/6 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Holly Beer   1340   29.19 6 0.21.53 1.0
2 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   30.38 6 0.22.52 2.0
3 TOPPER 35324 Jamie Lewis   1340   30.54 6 0.23.04 3.0

R7 - Junior Fleet - 10/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   30.26 5 0.22.43 1.0
2 LASER 100287 Tom Robson   1340   32.20 5 0.24.08 2.0
3 TOPPER 47494 Charlie Merryweather   1340   33.09 5 0.24.44 3.0
4 BYTE 1077 Tom Owen   1190   30.14 5 0.25.24 4.0
5 TOPPER 32893 Alicia Condie   1377   29.34 4 0.26.50 5.0
6 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1134   31.08 5 0.27.27 6.0

R8 - Junior Fleet - 10/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Sophie Robson   1340   28.32 5 0.21.18 1.0
2 TOPPER 47494 Charlie Merryweather   1340   31.56 5 0.23.50 2.0
3 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1134   28.15 5 0.24.55 3.0
4 LASER 100287 Tom Robson   1340   28.53 4 0.26.57 4.0

R9 - Junior Fleet - 17/7 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195   36.00 3 0.30.08 1.0
2 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1195   36.33 3 0.30.35 2.0
3 LASER RADIAL 44565 Emily Foster   1136   34.58 3 0.30.47 3.0
4 TOPPER 32893 Alicia Condie   1340   35.05 2 0.39.16 4.0
5 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1235   37.37 2 0.45.41 5.0

R10 - Junior Fleet - 17/7 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 174540 Rosie Turtle   1195   34.48 3 0.29.07 1.0
2 LASER RADIAL 44565 Emily Foster   1136   33.19 3 0.29.20 2.0
3 TOPPER 32893 Alicia Condie   1340   40.14 3 0.30.01 3.0
4 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1195   40.12 3 0.33.38 4.0
5 RS FEVA XL   Izzy Hunter Cameron Hunter 1235   37.45 2 0.45.51 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com