event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth Spring Series 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 17:26 on September 30, 2016

Junior Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
6/3
R2
6/3 (NS)
R3
20/3 (NS)
R4
20/3 (NS)
R5
27/4
R6
27/4
R7
15/5
R8
15/5
R9
22/5
R10
22/5
Nett
1st TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 (14.0 DNC)       1.0 1.0 1.0 (2.0) (3.0) 1.0 4.0
2nd TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340 2.0       (5.0) 2.0 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0
3rd TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 (14.0 DNC)       3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 3.0 13.0
4th RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1233 4.0       4.0 (5.0) 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0
5th COMET 551 Olivia Condie   1200 3.0       2.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 23.0
6th TOPPER 44041 Tabitha Home   1340 5.0       6.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 31.0
7th TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 (14.0 DNC)       (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 2.0 32.0
8th TOPPER 30494 Sophie Robson   1340 (14.0 DNC)       (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 4.0 33.0
9th LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 1.0       (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 43.0

50% + 1 of races sailed to count. NS=Not Sailed
Note Sailwave cannot handle the helm changing boats for different races. so all races will show the first boat sailed but the PY will be adjusted for races where a different boat was sailed.

Races 2-4 were not sailed due to either Stream Increasing or Red Boards being displayed.

R1 - Junior Fleet - 6/3 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136   34.01 3 0.29.57 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   35.10 2 0.39.22 2.0
3 COMET 551 Olivia Condie   1200   35.12 2 0.44.00 3.0
4 RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1200   39.36 2 0.49.30 4.0
5 TOPPER 44041 Tabitha Home   1340   41.50 1 1.33.39 5.0

R5 - Junior Fleet - 27/4 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   21.05 2 0.15.44 1.0
2 COMET 551 Olivia Condie   1233   22.22 2 0.18.08 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340   25.30 2 0.19.02 3.0
4 RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1233   26.00 2 0.21.05 4.0
5 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   30.02 2 0.22.25 5.0
6 TOPPER 44041 Tabitha Home   1340   31.46 2 0.23.42 6.0

R6 - Junior Fleet - 27/4 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   19.42 3 0.14.42 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   22.12 3 0.16.34 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340   22.20 3 0.16.40 3.0
4 COMET 551 Olivia Condie   1233   20.46 3 0.16.51 4.0
5 RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1233   21.30 3 0.17.26 5.0
6 TOPPER 44041 Tabitha Home   1377   20.38 2 0.22.29 6.0

R7 - Junior Fleet - 15/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   33.47 2 0.25.13 1.0
2 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   48.29 2 0.36.11 2.0
3 RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1195   46.33 2 0.38.57 3.0

R8 - Junior Fleet - 15/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 47494 Jamie Lewis   1340   16.48 1 0.12.32 1.0
2 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340   17.52 1 0.13.20 2.0
3 RS FEVA XL   Alice Bailie Alicia Condie 1195   17.31 1 0.14.39 3.0

R9 - Junior Fleet - 22/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 30494 Sophie Robson   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 2 2.0
3 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 3 3.0
4 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 4 4.0

R10 - Junior Fleet - 22/5 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 32145 Dan Nicoll   1340 1 1.0
2 TOPPER 44041 Alicia Condie   1340 2 2.0
3 TOPPER 44041 Charlie Merryweather   1340 3 3.0
4 TOPPER 30494 Sophie Robson   1340 4 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com