event burgee venue burgee

Spring Series 2016

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 17:27 on September 30, 2016

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
13/3 (NS)
R2
20/3 (NS)
R3
27/3 (NS)
R4
3/4
R5
10/4
R6
17/4
R7
24/4
R8
13/3 (NS)
R9
20/3 (NS)
R10
27/3 (NS)
R11
3/4
R12
9/4 (NS)
R13
17/4 (NS)
R14
24/4
Nett
1st LASER 206851 Mark Hayzelden   1095       1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)       1.0     (19.0 DNC) 3.0
2nd COMET 384 Peter Hunter   1200       (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 1.0       (19.0 DNC)     1.0 5.0
3rd COMET 810 John Francis   1200       2.0 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC)       4.0     (19.0 DNC) 7.0
4th LASER 136028 Simon Lidbetter   1095       (19.0 DNC) (9.0 DNF) 4.0 2.0       (19.0 DNC)     2.0 8.0
5th LASER 149516 Neil Grant   1095       5.0 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC)       2.0     (19.0 DNC) 10.0
6th LASER 174993 Rob Jones   1095       4.0 (19.0 DNC) (5.0) 3.0       (7.0)     3.0 10.0
7th LASER RADIAL 164943 James Barlow   1136       (19.0 DNC) 4.0 (6.0) 4.0       (19.0 DNC)     6.0 DNF 14.0
8th COMET 476 Raph Demangeat   1200       6.0 5.0 (8.0) (19.0 DNC)       6.0     (19.0 DNC) 17.0
9th SOLO 4071 Andy Nicoll   1140       (9.0) (19.0 DNC) (9.0) 5.0       9.0     4.0 18.0
10th NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064       7.0 9.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC)       5.0     (19.0 DNC) 21.0
11th LASER 136028 Miles Lidbetter   1095       3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)       3.0     19.0 DNC 25.0
12th WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067       11.0 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC)       11.0 DNF     (19.0 DNC) 29.0
13th LASER 83585 Neil Champion   1095       8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)       8.0     19.0 DNC 35.0
14th LASER 140019 Corinna Bailie   1095       (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC)       19.0 DNC     19.0 DNC 40.0
15th COMET 831 Andrew Darke   1200       (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)       19.0 DNC     19.0 DNC 40.0
16th ENTERPRISE SH 22145 Simon Reed   1073       (19.0 DNC) 9.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC)       19.0 DNC     19.0 DNC 47.0
17th TOPPER 34073 Alice Bailie   1341       (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 (19.0 DNC)       19.0 DNC     19.0 DNC 48.0
18th LASER 195864 Matt Brown   1095       10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)       19.0 DNC     19.0 DNC 48.0

Races 1,2, 8 & 9 were cancelled due to Red Boards being displayed.
Races 3, 10, 12 & 13 were cancelled due to lack of wind.

R4 - 3/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1095 1 1.0
2 COMET 810 John Francis   1200 2 2.0
3 LASER 136028 Miles Lidbetter   1095 3 3.0
4 LASER 174993 Rob Jones   1095 4 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1095 5 5.0
6 COMET 476 Raph Demangeat   1200 6 6.0
7 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1095 8 8.0
9 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140 9 9.0
10 LASER 195864 Matt Brown   1095 10 10.0
11 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067 11 11.0

R5 - 10/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1095 1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1200 2 2.0
3 COMET 384 Peter Hunter   1200 3 3.0
4 LASER RADIAL 164943 James Barlow   1136 4 4.0
5 COMET 476 Raph Demangeat   1200 5 5.0
6 LASER 136028 Simon Lidbetter   1095 DNF 9.0
6 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064 DNF 9.0
6 ENTERPRISE SH 22145 Simon Reed   1073 DNF 9.0

R6 - 17/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 810 John Francis   1200 1 1.0
2 LASER 140019 Corinna Bailie   1095 2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1095 3 3.0
4 LASER 136028 Simon Lidbetter   1095 4 4.0
5 LASER 174993 Rob Jones   1095 5 5.0
6 LASER RADIAL 164943 James Barlow   1136 6 6.0
7 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067 7 7.0
8 COMET 476 Raph Demangeat   1200 8 8.0
9 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140 9 9.0
10 TOPPER 34073 Alice Bailie   1341 10 10.0

R7 - 24/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 COMET 384 Peter Hunter   1200 1 1.0
2 LASER 136028 Simon Lidbetter   1095 2 2.0
3 LASER 174993 Rob Jones   1095 3 3.0
4 LASER RADIAL 164943 James Barlow   1136 4 4.0
5 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140 5 5.0

R11 - 3/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1095   53.49 5 0.49.09 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   1095   55.30 5 0.50.41 2.0
3 LASER 136028 Miles Lidbetter   1095   55.40 5 0.50.50 3.0
4 COMET 810 John Francis   1200   63.00 5 0.52.30 4.0
5 NATIONAL 12 SH 2612 Pete Barefield   1064   58.27 5 0.54.56 5.0
6 COMET 476 Raph Demangeat   1200   54.00 4 0.56.15 6.0
7 LASER 174993 Rob Jones   1095   62.47 5 0.57.20 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   1095   65.31 5 0.59.50 8.0
9 SOLO 4071 Andy Nicoll   1140   54.50 4 1.00.07 9.0
10 WAYFARER-SH 9272 Paul Bradstock   1067   DNF     11.0

R14 - 24/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 384 Peter Hunter   1200   43.12 4 0.36.00 1.0
2 LASER 136028 Simon Lidbetter   1095   39.58 4 0.36.30 2.0
3 LASER 174993 Rob Jones   1095   40.00 4 0.36.32 3.0
4 SOLO 4071 Andy Nicoll   1134   41.35 2 1.13.20 4.0
5 LASER RADIAL 164943 James Barlow   1136   DNF     6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com