event burgee venue burgee

Laser Cup and Singlehanded Championships 2017

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 17:42 on September 30, 2017

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
24/9
R2
25/9
Total Nett
1st LASER 206851 Mark Hazelden 1088 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1139 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd LASER 4.7 174540 Rosie Turtle 1200 2.0 10.0 DNC 12.0 12.0
4th LASER 207408 Simon Lidbetter 1088 4.0 10.0 DNC 14.0 14.0
5th LASER 174489 Rob Jones 1088 5.0 10.0 DNC 15.0 15.0
6th LASER 149516 Neil Grant 1088 6.0 10.0 DNC 16.0 16.0
7th LASER 4.7 195064 Emily Foster 1200 7.0 10.0 DNC 17.0 17.0
8th LASER 149513 Mark Brunwin 1088 8.0 10.0 DNC 18.0 18.0
9th LASER 96514 Andy Binson-Watters 1088 9.0 10.0 DNC 19.0 19.0

Singlehanded Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
24/9
R2
25/9
Total Nett
1st COMET 831 Andrew Darke 1200 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd COMET 456 Roger Wood 1200 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd TOPPER   Jamie Lewis 1347 3.0 4.0 7.0 7.0
4th COMET 384 Peter Hunter 1200 5.5 2.0 7.5 7.5
5th LASER PICO SH   Anita Owen 1330 4.0 8.0 DNC 12.0 12.0
6th COMET 476 Derek Robinson 1200 5.5 8.0 DNC 13.5 13.5
7th TOPPER   Hattie Baker 1347 7.0 8.0 DNC 15.0 15.0

R1 - Laser Fleet - 24/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hazelden 1088 52.52 8 0.48.35 1.0
2 LASER 4.7 174540 Rosie Turtle 1200 52.22 7 0.49.52 2.0
3 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1139 59.05 8 0.51.52 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter 1088 58.1 8 0.53.19 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones 1088 60.07 8 0.55.15 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant 1088 53.1 7 0.55.41 6.0
7 LASER 4.7 195064 Emily Foster 1200 59.48 7 0.56.57 7.0
8 LASER 149513 Mark Brunwin 1088 58.31 7 1.01.28 8.0
9 LASER 96514 Andy Binson-Watters 1088 55.31 6 1.08.02 9.0

R2 - Laser Fleet - 25/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hazelden 1088 43.47 6 0.40.15 1.0
2 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew 1139 44.08 4 0.58.07 2.0

R1 - Singlehanded Fleet - 24/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke 1200 52.14 8 0.43.32 1.0
2 COMET 456 Roger Wood 1200 52.32 8 0.43.47 2.0
3 TOPPER   Jamie Lewis 1347 54.20 7 0.46.06 3.0
4 LASER PICO SH   Anita Owen 1330 53.52 7 0.46.17 4.0
5 COMET 384 Peter Hunter 1200 51.4 7 0.48.38 5.5
5 COMET 476 Derek Robinson 1200 51.04 7 0.48.38 5.5
7 TOPPER   Hattie Baker 1347 48.52 5 0.58.03 7.0

R2 - Singlehanded Fleet - 25/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke 1200 44.22 6 0.36.58 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter 1200 46.55 6 0.39.06 2.0
3 COMET 456 Roger Wood 1200 47.17 6 0.39.24 3.0
4 TOPPER   Jamie Lewis 1347 51.13 5 0.45.38 4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com