event burgee venue burgee

Junior (U15) and Youth (U18) Spring Series 2017

Goring Thames Sailing Club

Results are final as of 20:27 on August 13, 2017

Junior Fleet

Sailed: 10, Discards: 6, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
19/3
R2
19/3
R3
19/3
R4
19/3
R5
23/4
R6
23/4
R7
7/5
R8
7/5
R9
21/5
R10
21/5
Nett
1st LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200 (3.0) (3.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (4.0) 4.0
2nd LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0) (5.0) 7.0
3rd TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400 (6.0) (4.0) 2.0 (5.0 DNF) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (3.0) 3.0 1.0 3.0 9.0
4th TOPPER 4.2 47494 Jamie Lewis   1400 5.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 15.0
5th TOPPER 4.2 44041 Alicia Condie   1400 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 2.0 23.0
6th TOPPER 4.2   Tarsus Lewis   1400 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 1.0 35.0
7th LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1136 4.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 37.0
8th LASER 4.7 96514 James Herbert   1200 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 37.0
9th TOPPER 32893 Ben Southgate   1347 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 38.0
10th LASER PICO SH   Batty Bourban   1330 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 40.0
11th LASER PICO SH 47494 Toby Balfor   1330 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 6.0 44.0
12th LASER 96514 Andrew Albinsson   1097 7.0 8.0 dnf (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 47.0
13th RS VISION 696 Alice Bailie Steve White 1128 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 51.0
14th TOPPER 4.2 46011 Rose Vermoote   1400 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 53.0
15th RS FEVA XL 24289 Anna Foster   1233 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 53.0

50% + 1 of races sailed to count. NS=Not Sailed
Note Sailwave cannot handle the helm changing boats for different races. so all races will show the first boat sailed but the PY will be adjusted for races where a different boat was sailed.

Races 2-4 were cancelled due to Stream Increasing or Red Boards being displayed.
Race 30 was not sailed due to lack of wind.

R1 - Junior Fleet - 19/3 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   31.1 7 0.25.51 1.0
2 TOPPER 4.2 44041 Alicia Condie   1400   31.2 6 0.25.52 2.0
3 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   31.06 7 0.25.55 3.0
4 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1128   29.21 7 0.26.01 4.0
5 TOPPER 4.2 47494 Jamie Lewis   1400   32.42 6 0.27.15 5.0
6 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   29.36 5 0.29.36 6.0
7 LASER 96514 Andrew Albinsson   1097   29.28 6 0.31.20 7.0

R2 - Junior Fleet - 19/3 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 86769 Rosie Turtle   1128   28 7 0:00:25 1.0
2 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   28.46 7 0.23.58 2.0
3 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   24.59 6 0.24.17 3.0
4 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   30.36 6 0.25.30 4.0
5 RS FEVA XL 24289 Anna Foster   1240   28.44 6 0.27.02 5.0
6 TOPPER 4.2 47494 Jamie Lewis   1400   22.44 4 0.28.25 6.0
7 LASER 96514 Andrew Albinsson   1097   dnf 7   8.0

R3 - Junior Fleet - 19/3 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   28.15 3 0.23.33 1.0
2 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1340   38.25 3 0.28.40 2.0
3 LASER 4.7 96514 James Herbert   1200   35.55 3 0.29.56 3.0

R4 - Junior Fleet - 19/3 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   16.19 2 0.13.36 1.0
2 LASER 4.7 96514 James Herbert   1200   18.56 2 0.15.47 2.0
3 RS VISION 696 Alice Bailie Steve White 1128   18.20 2 0.16.15 3.0
4 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   DNF 2   5.0

R5 - Junior Fleet - 23/4 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   24.34 2 0.20.28 1.0
2 TOPPER 4.2 47494 Jamie Lewis   1400   37.12 2 0.26.34 2.0
3 TOPPER 32893 Ben Southgate   1347   30.0 1 0.44.33 3.0

R6 - Junior Fleet - 23/4 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   25.4 3 0.20.53 1.0
2 TOPPER 4.2 47494 Jamie Lewis   1400   34.47 3 0.24.51 2.0
3 TOPPER 32893 Ben Southgate   1347   35.56 3 0.26.41 3.0

R7 - Junior Fleet - 7/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   21.00 6 0.17.30 1.0
2 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   22.00 6 0.18.20 2.0
3 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   25.45 6 0.18.24 3.0
4 LASER PICO SH   Batty Bourban   1330   20.50 2 0.47.00 4.0

R8 - Junior Fleet - 7/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   21.3 4 0.17.33 1.0
2 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   22.45 4 0.18.58 2.0
3 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   30.50 4 0.22.01 3.0
4 LASER PICO SH   Batty Bourban   1400   28.4 3 0.26.44 4.0
5 TOPPER 4.2 46011 Rose Vermoote   1400   23.20 2 0.33.20 5.0

R9 - Junior Fleet - 21/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   23.40 2 0.16.54 1.0
2 TOPPER 4.2   Tarsus Lewis   1400   23.45 2 0.16.58 2.0
3 TOPPER 4.2 44041 Alicia Condie   1400   24.38 2 0.17.36 3.0
4 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   23.27 2 0.19.33 4.0
5 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   23.38 2 0.19.42 5.0
6 LASER PICO SH 47494 Toby Balfor   1330   28.38 2 0.21.32 6.0

R10 - Junior Fleet - 21/5 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 4.2   Tarsus Lewis   1400   26.08 4 0.18.40 1.0
2 TOPPER 4.2 44041 Alicia Condie   1400   26.38 4 0.19.01 2.0
3 TOPPER 4.2 44041 Charlie Merryweather   1400   27.02 4 0.19.19 3.0
4 LASER 4.7 195064 Emily Foster   1200   23.55 4 0.19.56 4.0
5 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   1200   24.01 4 0.20.01 5.0
6 LASER PICO SH 47494 Toby Balfor   1330   29.25 4 0.22.07 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 16
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com