event burgee venue burgee

GTSC Summer Points Series 2017

Goring thames Sailing Club

Results are final as of 11:34 on September 3, 2017

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName R1
7/5
R2
21/5
R3
02/6
R4
11/6
R5
21/6
R6
16/7
R7
237
R8
31/7
R9
6/8
R10
13/8
R11
20/8
R12
27/8
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   (2.0) (24.0 DNC) (2.0) (24.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 (24.0 DNC) 1.0 7.0
2nd LASER 207408 Simon Lidbetter   3.0 5.0 (9.0 dnf) 2.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 22.0
3rd LASER 174489 Rob Jones   4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 4.0 (24.0 DNC) 3.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 25.0
4th LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   (24.0 DNC) 2.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 10.0 dnf (24.0 DNC) 3.0 24.0 DNC 42.0
5th MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 5.0 (24.0 DNC) 7.0 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 48.0
6th LASER 83585 Neil Champion   (24.0 DNC) 7.0 5.0 (24.0 DNC) 7.0 dnf (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 58.0
7th LASER 204887 Mark Foster   (24.0 DNC) 3.0 4.0 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 60.0
8th COMET 456 Roger Wood   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 2.0 76.0
9th COMET 476 Derek Robinson   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 dnf 4.0 24.0 DNC 82.0
10th LASER 174943 James Barlow   (24.0 DNC) 1.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 83.0
11th ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 83.0
12th SOLO 4071 Andy Niccol   (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 24.0 DNC 88.0
13th LASER 206851 Mark Hazelden   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 100.0
14th LASER 96514 Arran Constatine   1.0 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 100.0
15th COMET 384 Peter Hunter   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 24.0 DNC 122.0
16th COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 122.0
17th LASER 134028 Miles Lidbetter   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 123.0
18th LASER 4.7 174943 Olivia Condie   (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 124.0
19th RS FEVA XL SH   Adam Gee   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 125.0
20th LASER RADIAL 164993 Paul Hunter   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 126.0
21st LASER 141953 Mark Brunwin   (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 126.0
22nd LASER 149516 Neil Grant   (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 dnf 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0
23rd COMET 691 Ian HB   7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 127.0

50% -1 of races sailed to count.
No race 5 was run

R1 - 7/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 LASER 96514 Arran Constatine   54.47 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   60.32 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   59.13 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   59.35 4.0
5 ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   56.08 5.0
6 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   60.27 6.0
7 COMET 691 Ian HB   58.56 7.0

R2 - 21/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 174943 James Barlow   1 1.0
2 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   2 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   3 3.0
4 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 LASER 141953 Mark Brunwin   6 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   7 7.0

R3 - 02/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   40.19 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   41.12 2.0
3 LASER 96514 Arran Constatine   38.59 3.0
4 LASER 204887 Mark Foster   39.04 4.0
5 LASER 83585 Neil Champion   41.5 5.0
6 LASER 174943 James Barlow   41.27 6.0
7 SOLO 4071 Andy Niccol   43.48 7.0
8 LASER 207408 Simon Lidbetter   dnf 9.0

R4 - 11/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   55.35 1.0
2 LASER 207408 Simon Lidbetter   53.22 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   53.39 3.0

R5 - 21/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 831 Andrew Darke   54.15 1.0
2 COMET TRIO 363 John Howe Jane Howe 51.36 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   52.02 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   52.36 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   56.28 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   dnf 7.0

R6 - 16/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 831 Andrew Darke   50.41 1.0
2 COMET 476 Derek Robinson   51.18 2.0
3 LASER 134028 Miles Lidbetter   53.51 3.0
4 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   50.16 4.0
5 RS FEVA XL SH   Adam Gee   54.31 5.0

R7 - 237 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 456 Roger Wood   61.06 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   52.56 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   57.34 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   60.09 4.0
5 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   52.46 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   dnf 7.0

R8 - 31/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 831 Andrew Darke   51.13 1.0
2 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   51.29 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   55.39 3.0
4 SOLO 4071 Andy Niccol   58.45 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   59.14 5.0

R9 - 6/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 LASER 206851 Mark Hazelden   51.10 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   55.33 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   52.43 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter   55.46 4.0
5 ENTERPRISE SH 22405 Simon Reed   55.45 5.0
6 LASER RADIAL 164993 Paul Hunter   53.38 6.0
7 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   55.38 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   58.52 8.0
9 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   dnf 10.0

R10 - 13/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 831 Andrew Darke   48.11 1.0
2 MERLIN RCKT SH 2045 Paul Bradstock   44.4 2.0
3 COMET 476 Derek Robinson   dnf 4.0

R11 - 20/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 456 Roger Wood   46.43 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   46.45 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   48.07 3.0
4 COMET 476 Derek Robinson   48.55 4.0
5 SOLO 4071 Andy Niccol   48.38 5.0
6 LASER 174489 Rob Jones   46.45 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   50.3 7.0

R12 - 27/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Points
1 COMET 831 Andrew Darke   25.46 1.0
2 COMET 456 Roger Wood   27.56 2.0
3 LASER 206851 Mark Hazelden   26.48 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com