event burgee venue burgee

GTSC Summer Pursuit Series 2017

Goring thames Sailing Club

Results are final as of 11:25 on September 3, 2017

Overall

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName R1
7/5
R2
21/5
R3
02/6
R4
11/6
R5
18/6
R6
25/6
R7
16/7
R8
23/7
R9
30/7
R10
6/8
R11
13/8
R12
20/8
R13
27/8
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   1.0 (26.0 DNC) 2.0 (7.0 dnf) 1.0 1.0 (5.0) (5.0) 1.0 (4.0) 1.0 (7.0) 3.0 10.0
2nd LASER 149516 Neil Grant   (6.0) 3.0 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) 4.0 1.0 3.0 3.0 (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (5.0) 19.0
3rd LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   (26.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 (26.0 DNC) (9.0 dnf) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (6.0) 3.0 5.0 4.0 20.0
4th LASER 207408 Simon Lidbetter   (5.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (6.0) 28.0
5th LASER 174489 Rob Jones   2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 3.0 7.0 6.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 (9.0 dnf) 29.0
6th WAYFARER 9272 Paul Bradstock   9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 dnf (26.0 DNC) 3.0 4.0 8.0 2.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 35.0
7th LASER 83585 Neil Champion   (26.0 DNC) 9.0 6.0 (26.0 DNC) 2.0 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 8.0 (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) 47.0
8th COMET 476 Derek Robinson   (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 9.0 5.0 4.0 26.0 DNC 80.0
9th LASER 204887 Mark Foster   (26.0 DNC) 2.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 86.0
10th LASER 206891 Mark Hazelden   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 1.0 10.0 dnf 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 2.0 92.0
11th LASER 174943 James Barlow   (26.0 DNC) 7.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 6.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 102.0
12th COMET 456 Roger Wood   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 2.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 3.0 1.0 110.0
13th COMET 476 Simon Reed   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 137.0
14th LASER RADIAL 104993 Paul Hunter   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 26.0 DNC 2.0 26.0 DNC 139.0
15th LASER 4.7 174943 Olivia Condie   7.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 141.0
16th SOLO   Andy Nicoll   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 142.0
17th COMET TRIO 363 John Howe Jane (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 9.0 dnf 145.0
18th COMET 691 Ian HB   8.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 148.0
19th LASER 96514 Arran Constatine   3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 159.0
20th COMET 810 John Francis   4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 160.0
21st LASER 195364 Mathew Brown   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC 162.0
22nd LASER 134028 Miles Lidbetter   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 162.0
23rd RS FEVA XL 1250 Adam Gee   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 164.0
24th LASER 141953 Mark Brunwin   (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 164.0
25th RS FEVA XL   Zac Barlow   10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 166.0

50% -1 of races sailed to count.
Pursuit Race series where the start time is based on GTSC published boat start times but with the winner of a race starting an additional minute later for each race won.

Personal handicaps as of 31/08/2017
Andrew Darke: Comet: 5 minutes.
Mark Hayzelden: 2 minutes
Elspeth Drew:: 2 minutes
Rob Jones:1 minute
Neil Grant: 1 minute
Mark Foster 1 minute
Roger Wood 1 minute

R1 - 7/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 174489 Rob Jones   2 2.0
3 LASER 96514 Arran Constatine   3 3.0
4 COMET 810 John Francis   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 LASER 149516 Neil Grant   6 6.0
7 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   7 7.0
8 COMET 691 Ian HB   8 8.0
9 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   9 9.0
10 RS FEVA XL   Zac Barlow   10 10.0

R2 - 21/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   3 3.0
4 LASER 4.7 174943 Olivia Condie   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 COMET 476 Derek Robinson   6 6.0
7 LASER 174943 James Barlow   7 7.0
8 LASER 141953 Mark Brunwin   8 8.0
9 LASER 83585 Neil Champion   9 9.0
10 COMET 691 Ian HB   10 10.0

R3 - 02/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   3 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 LASER 83585 Neil Champion   6 6.0
7 SOLO   Andy Nicoll   7 7.0

R4 - 11/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 174489 Rob Jones   1 1.0
2 COMET 476 Simon Reed   2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   3 3.0
4 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 COMET 831 Andrew Darke   dnf 7.0

R5 - 18/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 83585 Neil Champion   2 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   3 3.0
4 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   dnf 5.0

R6 - 25/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 204887 Mark Foster   2 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   3 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   4 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   5 5.0
6 COMET TRIO 363 John Howe Jane 6 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   7 7.0
8 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   dnf 9.0

R7 - 16/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1 1.0
2 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   2 2.0
3 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   3 3.0
4 COMET 476 Derek Robinson   4 4.0
5 COMET 831 Andrew Darke   5 5.0
6 LASER 134028 Miles Lidbetter   6 6.0
7 LASER 174489 Rob Jones   7 7.0
8 RS FEVA XL 1250 Adam Gee   8 8.0

R8 - 23/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 206891 Mark Hazelden   1 1.0
2 COMET 456 Roger Wood   2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   3 3.0
4 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   4 4.0
5 COMET 831 Andrew Darke   5 5.0
6 LASER 174489 Rob Jones   6 6.0
7 LASER 174943 James Barlow   7 7.0

R9 - 30/7 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 207408 Simon Lidbetter   2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   3 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   4 4.0
5 SOLO   Andy Nicoll   5 5.0
6 LASER 174943 James Barlow   6 6.0
7 LASER 83585 Neil Champion   7 7.0
8 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   8 8.0
9 LASER 206891 Mark Hazelden   dnf 10.0

R10 - 6/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 204887 Mark Foster   1 1.0
2 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   2 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   3 3.0
4 COMET 831 Andrew Darke   4 4.0
5 COMET 476 Simon Reed   5 5.0
6 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   6 6.0
7 LASER RADIAL 104993 Paul Hunter   7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   8 8.0
9 COMET 476 Derek Robinson   9 9.0

R11 - 13/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   2 2.0
3 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   3 3.0
4 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   4 4.0
5 COMET 476 Derek Robinson   5 5.0
6 LASER 195364 Mathew Brown   6 6.0

R12 - 20/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 206891 Mark Hazelden   1 1.0
2 LASER RADIAL 104993 Paul Hunter   2 2.0
3 COMET 456 Roger Wood   3 3.0
4 COMET 476 Derek Robinson   4 4.0
5 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   5 5.0
6 LASER 174489 Rob Jones   6 6.0
7 COMET 831 Andrew Darke   7 7.0
8 LASER 83585 Neil Champion   8 8.0

R13 - 27/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 456 Roger Wood   1 1.0
2 LASER 206891 Mark Hazelden   2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   3 3.0
4 LASER 4.7 156258 Elspeth Drew   4 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   5 5.0
6 LASER 207408 Simon Lidbetter   6 6.0
7 LASER 174489 Rob Jones   dnf 9.0
7 COMET TRIO 363 John Howe Jane dnf 9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com